Antyutleniacze redukują ilość wolnych rodników w organizmie, co znacznie zapobiega procesom starzenia się. Ale także, jak pokazują badania, chronią przed powstawaniem nowotworów. Zdaniem amerykańskich naukowców, antyutleniacze można znaleźć w prażonej kukurydzy. Popcorn zawiera tylko cztery procent wody, kiedy większość owoców ma jej do 90 procent, więc i antyutleniaczy ma więcej.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Najwięcej antyutleniaczy i błonnika pokarmowego można znaleźć w tej części prażonej kukurydzy, którą najczęściej się wypluwa, czyli w skorupce.

Łupina zasługuje na znacznie więcej uwagi, bo to fizjologiczno-pokarmowe kawałki złota - przekonuje doktor Joe Vinson z Uniwersytetu Scranton (Pensylwania), który wykrył ważne komponenty już m.in. w orzechach i czekoladzie. Naukowiec zwraca uwagę na dobroczynne działanie przeciwutleniaczy. Przypomina, że obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów, demencji, a także chorób serca.

Jedna porcja średniej wielkości popcornu pokrywa dwie trzecie dziennego zapotrzebowania na ziarna. Prażona kukurydza to znakomita przekąska. Ludzie lekceważą bardzo często tę potrzebę organizmu i nie uzupełniają jej regularnie - dodał Vinson.

Ale uwaga. Przyrządzony ze zbyt dużą ilością masła, soli lub cukru popcorn zawiera zbyt wiele tłuszczu. Najlepiej jeść go bez żadnych dodatków. Poza tym nie może on zastąpić warzyw i owoców, które oprócz antyutleniaczy zawierają witaminy i inne elementy, których w popcornie się nie znajdzie.