Sałata, kapusta, brokuły, jarmuż, kalafior, kalarepa – według chińskich naukowców te warzywa zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi oraz pomagają pokonać chorobę – podaje „Daily Mail”, powołując się na badania opublikowane na kongresie American Association for Cancer Research w Chicago.

Reklama

Tak przynajmniej wynika z badań z udziałem pięciu tysięcy kobiet chorych na raka piersi w różnym stadium zaawansowania. Okazało się, że panie, które w ciągu trzech lat od rozpoznania nowotworu jadły więcej warzyw kapustnych (około kilogram dziennie), były mniej zagrożone przedwczesną śmiercią. Ryzyko zgonu z powodu raka piersi zmniejszyło się u nich o 22-62 proc. oraz z innych przyczyn o 27-62 proc. Spadło również zagrożenie nawrotem choroby o 21-35 proc.

Uczeni zwracają jedna uwagę na to fakt, że warzywa kapustne są spożywane częściej w Chinach niż na Zachodzie. Tak więc wolontariuszki mogły lepiej wchłaniać składniki odżywcze zawarte w tych warzywach. Poza tym Chińczycy jedzą więcej kapusty, zaś Europejczycy brokułów i kalafiorów. Wyniki badań wzbudzają więc kontrowersje lekarzy i nie wszyscy onkologowie się z nimi zgadzają.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

W czym tkwi siła warzyw kapustnych? Otóż obfitują one w glukozynolaty, których działanie antynowotworowe już wcześniej zostało udowodnione.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu