Autorami dość ciekawej obserwacji są uczeni z Oxford University. Przyjrzeli się oni przypadkom ponad stu tysięcy kobiet: około 25 tysięcy chorych na raka jajnika oraz ponad 80 tysięcy bez nowotworu jajnika. W sumie przeanalizowali 47 badań epidemiologicznych z 14 krajów. Okazało się, że czynnikiem ryzyka nowotworu jajnika jest wzrost kobiety – czytamy w serwisie BBC News, powołującym się na publikację w „PLoS Medicine”.

Reklama

Wcześniejsze badania wykazywały, że nowotwór jajnika częściej atakuje panie otyłe, które nigdy nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej. Rak jajnika jest na liście nowotworów związanych z otyłością - zwraca uwagę prowadząca badania prof. Valerie Beral z Oxford University Epidemiology Unit. Tłumaczy, że panie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania, przechodząc na zdrową dietę i zrzucając nadliczbowe kilogramy.

Czytaj także: Młode kobiety umierają przez seks >>>

A teraz konkrety. Jeśli porównany kobiety: o wzroście 5 ft (ok. 152 cm) i 5 ft 6 in (ok. 167 cm), istnieje różnica w ryzyku zachorowania na raka jajnika wynosząca 23 proc. - tłumaczy prof. Valerie Beral. Bardziej zagrożona nowotworem jest wyższa pani. Podobną różnicę w ryzyku zachorowania obserwujemy, porównując szczupłą kobietę ze wskaźnikiem masy ciała 20 i kobietę z lekką nadwagą ze wskaźnikiem masy ciała 30 – dodaje Beral.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>