• Lekarz pracuje na komputerze
  Lekarze wystawili już ponad 20 mln e-recept, dziennie jest to ponad 0,5 mln – wynika z opublikowanych na Twitterze szacunków Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
 • leki
  1
  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał 11 decyzji wstrzymujących sprzedaż produktów leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum, stosowaną na wrzody żołądka. Wśród leków jest Ranigast.
 • Szpital
  3
  Szacuje się, że 6-13 proc. hospitalizacji wynika z nieprawidłowego zażywania leków. Może to skutkować interakcjami czy polekowymi powikłaniami, które są zagrożeniem dla zdrowia lub nawet życia pacjenta.
 • Rezonans mózgu
  Zmniejszanie się objętości mózgu, czyli tzw. atrofia mózgu, zachodzi szybciej u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM), jednak wczesne rozpoznanie choroby i włączenie skutecznego leczenia może hamować ten proces – ocenili eksperci w rozmowie z PAP.
 • Kurkuma
  1
  Usprawniają pracę jelit, do tego są barwne, aromatyczne. Podnoszą smak potraw, leczą, ale mało kto wie o tym, że również… odchudzają! Niektóre z przypraw warto mieć stale w kuchni i wykorzystywać tak często, jak tylko się da.
 • Paznokcie u stóp
  Większość pacjentów mających problem z wrastającymi paznokciami udaje się prosto do chirurga. To błąd. Procedury medyczne są jednoznaczne – mają przynieść natychmiastową ulgę. Zazwyczaj więc kończy się na wyrwaniu paznokcia. Lepszym wyjściem jest wizyta u podologa, który bezboleśnie zaleczy ranę i sprawi, że problem nie będzie nawracał.
 • Ból brzucha
  1
  Badania olsztyńskiego Sanepidu na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u przedszkolaków wykazały, że ponad 27 proc. przebadanych dzieci było zakażonych. Sanepid w styczniu przyszłego roku chce przebadać kolejną grupę dzieci.
 • Mężczyzna chory na grypę
  3
  W pierwszej połowie października odnotowano w Polsce 228 tys. 528 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
 • Herbatniki
  1
  Osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny spożywać określonej partii produktu "Ekstra chrupiące Bonitki z dodatkiem czekolady. Herbatniki maślano-kakaowe z dodatkiem czekolady" – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.
 • Lekarz zagląda do gardła dziecka
  2
  Tonsillektomia, czyli usunięcie migdałków podniebiennych, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych. U dzieci często chorujących na anginę może przynieść znaczącą poprawę. Mimo to wciąż pojawiają się wątpliwości, czy będące częścią układu immunologicznego migdałki powinny być usuwane.
 • Mężczyzna ogląda swoją skórę
  2
  1
  Objawy spadku poziomu hormonów płciowych występują również u mężczyzn. Po 45. roku życia można je obserwować u 34 proc. panów – przypominają organizatorzy kampanii "Mój testosteron", z okazji Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy, obchodzonego 18 października.
 • Wirusy
  5
  U jednorocznego dziecka zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie przypadek wirusa grypy w naszym kraju - poinformowała PAP prof. Lidia Brydak. Od początku października 2019 r. w całym kraju odnotowano ponad 228 tys. zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.