Na starość proponujemy przeprowadzkę z miasta na wieś. Dzięki temu twój umysł będzie w rewelacyjnej kondycji - przekonują naukowcy z uniwersytetu w południowej Kalifornii. Na dorocznym spotkaniu Gerontological Society of America's w San Diego zaprezentowali wyniki swoich badań z udziałem 14 793 mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 50 lat.

Naukowcy porównali skład powietrza w mieście i na wsi. Co logiczne, zaobserwowali znaczące różnice w ilości zanieczyszczeń na obu obszarach. Następnie porównali stan umysłu seniorów mieszkających w mieście i na wsi. Zaobserwowali związek między słabszymi zdolnościami poznawczymi a zamieszkiwaniem na terenach bardziej zanieczyszczonych.

Jak wyliczyli badacze, osoby w podeszłym wieku mieszkające w mieście mają mózgi o trzy lata starsze niż ich rówieśnicy ze wsi. Objawia się to przede wszystkim obniżeniem zdolności poznawczych.

Naukowcy wzięli pod uwagę także inne znaczące czynniki: wiek, pochodzenie etniczne, wykształcenie, palenie papierosów, kondycja układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego.

- Zanieczyszczenie powietrza wpływa na wzrost zachorowań na schorzenia układu krążenia i oddechowego, a nawet przedwczesnej śmierci ludzi starszych. Pojawiły się nowe dowody, że źle wpływa również na zdrowie i funkcjonowanie mózgu - tłumaczy Jennifer Ailshire z American Environmental Protection Agency and the Health and Retirement Study.