Jeśli chcesz zachować dobrą pamięć do późnej starości, uchronić się przed alzheimerem i demencją, bardzo starannie myj zęby przynajmniej trzy razy dziennie - radzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego na łamach „Journal of the American Geriatrics Society”.

Reklama

Naukowcy prowadzili badania z udziałem 5500 dorosłych osób aż przez 18 lat. Obserwowali ich stan zdrowia oraz nawyki dotyczące higieny jamy ustnej. Na finiszu badań okazało się, że 1145 wolontariuszy ma objawy demencji. Jak się okazało, te osoby myły zęby rzadziej niż raz dziennie.

Jeśli myjesz zęby tylko raz dziennie, ryzyko problemów z pamięcią wzrasta u ciebie nawet o 65 proc. w porównaniu z osobami, które szczotkują zęby trzy razy dziennie. Dlaczego? Zaniedbane zęby wiążą się z niebezpieczeństwem stanów zapalnych mózgu wywołanych przez bakterie z jamy ustnej. To z kolei może prowadzić do uszkodzeń mózgu.

Wcześniejsze badania wykazały, że nieodpowiednia higiena jamy ustnej może prowadzić do rozwoju chorób dziąseł, które prowadzą do zwężania tętnic i zawału serca.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>