Zanieczyszczone powietrze stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego Komisja Europejska planuje zaostrzenie przepisów. Jak powiedział szwedzkiemu radiu publicznemu rzecznik unijnego komisarza do spraw środowiska, Joe Hennon, 400 tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej rocznie umiera właśnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Mogą one powodować raka czy problemy z oddychaniem. Dlatego wielu ludzi odchodzi przedwcześnie.
Z powodu nadmiernych zanieczyszczeń 17 krajów Unii, w tym Polska, jest zagrożonych karami i sprawą przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości. Siedmiu na dziesięciu mieszkańców Wspólnoty uważa, że władze robią za mało na rzecz poprawy sytuacji. Ponad połowa jest zdania, że w ciągu ostatnich 10 lat jakość powietrza, którym oddychamy, znacząco się pogorszyła.
Opinię tę podziela Joe Hennon - szczególnie w odniesieniu do dużych miast: Wiele miast w Europie ma problemy z zanieczyszczonym powietrzem z powodu nadmiernego ruchu drogowego, produkcji przemysłowej i ogrzewania mieszkań - mówi rzecznik unijnego komisarza do spraw środowiska. O
śmiu na dziesięciu mieszkańców Unii chce, by Komisja Europejska znacząco zaostrzyła prawo w tej dziedzinie. Tymczasem z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że unijne przepisy są w wielu wypadkach zbyt rygorystyczne. Chodzi więc o to, by znaleźć rozsądny kompromis.