W trakcie badań wzięto pod uwagę świadectwa, umiejętności pisania i czytania oraz znajomość matematyki. Nie tylko jednak wzięli w tym udział uczniowie, ale również zbadano sytuacje nauczycieli.

Reklama

Kraje, które znalazły się na pierwszych miejscach rankingu wyróżniały się tym, że nauczyciele mieli bardzo dobre szanse na rozwój, a ich zawód był bardzo wysoko ceniony przez państwo. Mieli ponadto sporą swobodę pracy z dziećmi i wykazywali się wielką kreatywnością.

W dwudziestce znalazło się aż dwanaście krajów europejskich. Najlepiej sytuacja wygląda w Finlandii. Na podium znalazła się jeszcze Korea Południowa i Hongkong. Również kolejne dwa miejsca zajmuje przedstawiciele azjatyckich krajów - Japonia i Singapur. Później jest Wielka Brytania, Holandia i Nowa Zelandia. Dziesiątkę zamyka Szwajcaria i Kanada.

Przed Polską, sklasyfikowaną na 14. miejscu, znalazła się jeszcze Irlandia, Dania i Australia. Tuż za Polską z kolei Niemcy, Belgia i Stany Zjednoczone. W dwudziestce są jeszcze Węgry, Słowenia i Rosja.