• Szczepienie dziewczynki na wirus brodawczaka ludzkiego HPV
  1
  W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisano, że od stycznia 2021 r. refundowane będzie szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy i nowotwory głowy - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 • Szczepienie
  2
  W Poznaniu ruszyła kolejna edycja darmowych szczepień dla nastolatków przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego. Jak przypomniał poznański magistrat, HPV to jeden z najczęściej spotykanych wirusów w Polsce, odpowiedzialny m.in. za nowotwory szyjki macicy.
 • Szczepienie
  1
  Szczepienia pracownika to nie tylko jego zdrowie, ale również inwestycja firmy oraz dodatek socjalny przekładający się nie tylko na efektywność pracownika, ale także na rozwój całej gospodarki. Coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę – powiedział PAP Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
 • Szczepienie
  5
  Od obowiązkowych szczepień w I półroczu 2019 r. uchyliły się 43163 osoby. To 6 na 1 tys. osób w wieku 0-19 lat – poinformował główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas na poświęconym szczepieniom I Kongresie Pielęgniarek i Położnych POZ.
 • Szczepienie dziecka
  2
  Rodzice podejmując decyzję o tym, czy szczepić dzieci polegają na informacji przekazywanej im przez lekarza i pielęgniarki. Stąd tak istotna rola medyków w edukowaniu opiekunów - poinformowała Małgorzata Boś z GSK odnosząc się do badania Kantar dotyczącego postawy młodych matek i kobiet w ciąży wobec szczepień dziecięcych.
 • Próbki krwi do badania w kierunku HIV
  3
  Młodzi Polacy zbyt mało wiedzą o wirusie HIV. Ponad połowa naszych rodaków (do 40. roku życia) nie zna dróg zakażenia tym patogenem, a 40 proc. nie wie, gdzie można zrobić test na jego obecność we krwi – podaje Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae.
 • Szczepienie dziewczynki na wirus brodawczaka ludzkiego HPV
  3
  Co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada ponad cztery tysiące kobiet, z czego w ponad połowie przypadków choroba ma skutki śmiertelne. Jedynym skutecznym sposobem, by uchronić się przed nowotworem, jest szczepionka HPV.
 • Ważna profilaktyka
  10
  1
  Większości z nich można uniknąć albo zwalczyć. Trzeba jednak je znać. Oto czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego.
 • Szczepienie
  3
  Lekarz z Opoczna obalał teorię kalendarza szczepień. Za to został ukarany przez Sąd Lekarski w Łodzi zakazem wykonywania zawodu przez rok.
 • Szczepienie
  15
  Planujemy w Warszawie zaszczepić przeciw wirusowi HPV wywołującemu m.in. raka szyjki macicy połowę populacji dwunastolatków, czyli około 9 tys. dzieci rocznie – poinformował na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Program będzie realizowany w ciągu trzech najbliższych lat.
 • Próbka krwi na badanie HCV
  2
  W Łodzi rozpoczęła się akcja bezpłatnych badań wykrywających wirusowe zapalenie wątroby typu C. Każdy łodzianin może sprawdzić, czy jest nosicielem wirusa HCV. W ubiegłym roku przebadano ponad 1,7 tys. osób. 12 z nich skierowano na dalsze leczenie.
 • Po drugie - dbaj o siebie
  9
  Znamy ją dobrze. Swędzące i piekące utrapienie na ustach potrafi skutecznie odebrać ochotę na spotkanie z przyjaciółmi lub bliską osobą. Do tego łatwo przenosi się z jednego nosiciela na drugiego. Opryszczka wargowa. Jak jej zapobiegać i jak sobie z nią radzić?