W diecie raw (z ang. raw to surowe) dominują przede wszystkim surowe owoce i warzywa, kiełki, orzechy, ziarna i suszone owoce. Jednocześnie dieta zakłada możliwość spożywania surowych ryb oraz mięsa. Przez wielu nazywana dietą młodości zyskała duże uznanie wśród celebrytów. Jej zalety podkreślała m.in. Demi Moore, która niedawno została okrzyknięta kobietą, która starzeje się najpiękniej.

Reklama

Za twórcę diety opartej na spożywaniu jedynie surowych produktów uważa się szwajcarskiego lekarza Maximiliana Birchera-Bennera, pomysłodawcy musli. Po tym, jak dzięki diecie składającej się jedynie na surowych jabłek udało mu się pokonać żółtaczkę, ten szwajcarski lekarz rozpoczął nowe obserwacje. Interesowało go, jak spożywanie jedynie surowych warzyw i owoców wpływa na zdrowie człowieka.

- W naturze, wszystkie zwierzęta spożywają surowe produkty - zaznacza jeden z pionierów diety raw, T.C. Fry. - Jedynie ludzie poddają obróbce termicznej potrawy, które spożywają, i jako jedyni cierpią z tego powodu na różne dolegliwości. Wszystkie choroby cywilizacyjne, rak, choroby serca i cukrzyca, są bezpośrednio związane z konsumpcją gotowanej żywności - dodaje.

Zalety diety opartej na surowych produktach podkreślają również naukowcy, jednak w naukowych doniesieniach nie brakuje sceptycyzmu. Choć dowody na zbawienny wpływ diety raw są oczywiste, naukowcy nie pozostają obojętni wobec zagrożeń, jakie niesie długotrwałe spożywanie wyłącznie surowych produktów.

Do tej pory literatura naukowa opisująca zdrowotne aspekty diety ograniczającej się do surowych warzyw i owoców, wzbogacanych nasionami, orzechami i kiełkami, w dużej mierze koncentrowała się na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. W badaniach z lat 1994-2004 wskazano, że w przypadku diety raw obniżenie zagrożenia zachorowania na raka jest wyższe niż w przypadku diety, która zakłada spożywanie warzyw i owoców poddanych obróbce termicznej.

Jednocześnie badacze wskazują, że długotrwała dieta raw może powodować mniejszą gęstość kości, zatrzymanie miesiączki, a nawet niedowagę. Kolejne badania do listy zagrożeń dodają zwiększone ryzyko erozji zębów.

Nie da się jednak ukryć, że wśród zalet surowej diety wymienić należy obniżenie masy ciała. Równocześnie z badań przeprowadzonych w 2008 roku przez specjalistów z Columbia University, wynika, że surowa dieta wegańska ma znaczący wpływ na poprawę zdrowia mentalnego, podnosi poziom energii i ogólnego zadowolenia z życia.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>