Dlaczego palacze często są szczupli, a po rzuceniu palenia tyją? Czy ma to związek z tym, że palacze generalnie jedzą mniej, a po rzuceniu palenia zaczynają się objadać?
Barbara Dąbrowska-Górska z Poradni Dietetycznej Dietosfera: Nikotyna działa podobnie jak kofeina, podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza tempo przemiany materii. Badania pokazuję, że osoby, które rzuciły palenie tyją średnio około 5 kilogramów, bez zmiany nawyków żywieniowych właśnie z powodu odstawienia nikotyny. Jeśli do tego dojdzie zwiększenie wrażliwości na smak i zapach, czyli czerpanie większej przyjemności z jedzenia, jak również zajadanie stresów, tudzież nerwowe jedzenie, tzw. zajmowanie rąk jako rekompensata po papierosie - to wszystko może sprawić, że w krótkim czasie po rzuceniu palenia można utyć nawet kilkanaście kilogramów.

Reklama

Czy zna Pani przypadki osób, które traktowały palenie papierosów jak dietę odchudzającą? Tzn. traktowały nikotynę jako środek odchudzający?
Barbara Dąbrowska-Górska: Osobiście nie spotkałam się z takim przypadkiem, ale słyszałam, że są osoby, która mają takie "genialne" pomysły, by traktować nikotynę jako środek odchudzający.

Czym to grozi?
Barbara Dąbrowska-Górska: W grę wchodzą wszystkie negatywne skutki związane z paleniem: od szarej cery, brzydkiego zapachu z ust, przez zmniejszenie pojemności płuc, aż po nowotwory - nie tylko płuc, bo palenie zwiększa także ryzyko raka piersi. Mając na uwadze, że po rzuceniu palenia tyje się bez zmiany nawyków żywieniowych około 5 kilogramów, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest groźniejsze: 5 kilogramów nadwagi czy nowotwór płuca? Odpowiedź jest oczywista, bo 5 kilogramów nadwagi to problem, który można rozwiązać w ciągu 1-2 miesięcy, a nowotwór jest zagrożeniem życia!

Czy rzucając papierosy, należy od razu przejść na dietę odchudzającą?
Barbara Dąbrowska-Górska: Rzucanie palenia z jednoczesnym odchudzaniem to dwa potężne zadania. Bywają one za trudne, jednak warto się tego podjąć. Warto wykorzystać sytuację silnej motywacji i mocnej decyzji, czyli: zmieniam nawyki na zdrowsze!