Okazuje się, że dla naszego mózgu nawet smak nie ma większego znaczenia. Badacze z Yale donoszą, że mózg "preferuje" bardziej kaloryczne przekąski, nawet jeśli smakują one gorzej od tych zdrowszych i mniej tuczących.

Reklama

- Jedyne o co tak naprawdę dba mózg, to kalorie - przyznaje Dana Small, psycholog z Uniwersytetu Yale.

Reakcję mózgu naukowcy badali na podstawie eksperymentu. Grupa badanych została poproszona o spróbowanie kilku sztucznie aromatyzowanych napojów, z których część była wysokokaloryczna, a pozostałe zawierały śladowe ilości kalorii. W ciągu trzech tygodni badań okazało się, że ochotnicy uczestniczący w eksperymencie, zdecydowanie bardziej preferowali napoje o wyższej kaloryczności.

Aby potwierdzić przypuszczenia, naukowcy, podczas degustacji różnych napojów dokonali skanów mózgu uczestników badania. Okazało się, że reakcje mózgu były największe, gdy poziom cukru we krwi uczestników był najwyższy.

Na podstawie tych badań Dana Small wysunęła tezę, że niektórzy ludzie sięgają po wysokokaloryczne potrawy nie dlatego, że im smakują, a dlatego, że ich organizm reaguje na takie potrawy "lepiej".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>