Nieskażone powietrze, stały dostęp do świeżych warzyw i owoców - to tylko niektóre z powodów, dla których Północną Karolinę magazyn "Womens Health" okrzyknął najzdrowszym miastem dla kobiet. Pismo spośród 100 amerykańskich miast wyróżniło 10 najzdrowszych.

Reklama

Po przeanalizowaniu 30 podstawowych wytycznych, które czynią miasto najbardziej przyjaznym dla kobiet, redaktorzy magazynu "Women's Health" zdecydowali, że to w stolicy Karoliny Północnej, Raleigh, kobiety są najzdrowsze i najszczęśliwsze.

Nic dziwnego. To drugie co do wielkości miasto jednego z najpiękniejszych stanów Ameryki notuje najniższy wskaźnik bezrobocia i najwyższe zarobki w Północnej Karolinie. Również klimat jest sprzyjający - niezbyt gorące lata, a także łagodna jesień i zima czynią z niego chętnie odwiedzany zakątek USA.

Wśród 30 kryteriów decydujących o pozycji na liście znalazły się m.in. częstotliwość i systematyczność badań profilaktycznych, poziom otyłości, satysfakcja z pracy oraz poczucie ogólnego zadowolenia.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Druga pozycję na liście zajęło kalifornijskie San Jose. Zdaniem specjalistów, jego mieszkanki są najszczuplejsze i chętnie uprawiają sport. Trzecie miejsce przypadło Madison, które okrzyknięto krainą szczęśliwości. Zanotowano tu ponadprzeciętne wskaźniki długości życia, które mogą wiązać się z niskim poziomem depresji wśród jego mieszkanek.Reklama

Z kolei, jeśli panie obawiają się o swoje serce, bez wahania powinny udać się do Minneapolis w Minnesocie. Jego mieszkanki mają najniższy wskaźnik zachorowania na serce. Przyczyn można upatrywać w ich zamiłowaniu do biegania. Jak informuje magazyn "Women's Health", Minneapolis ma najwyższy wskaźnik kobiet, które uprawiają jogging.

Badania pokazały, że lokalizacja i miejsce zamieszkania mają znaczący wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Wskazały również, że zdrowie psychiczne i nastrój mają coraz większe znaczenie dla poprawy jakości życia.

"Byliśmy zaskoczeni tym, jak mocno zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie wpłynęło na wyniki tego plebiscytu" - wyjaśniła Sascha de Gersdorff, redaktor naczelna magazynu "Women's Health".

"Zawsze był to jeden z elementów, który mierzyliśmy. Jednak w tym badaniu wyraźnie zaznaczył się związek pomiędzy zdrowiem psychicznym, zdrowiem fizycznym, pracą i dobrym samopoczuciem" - dodaje.