Sauna to specjalne pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura – nawet do 100 stopni Celsjusza oraz określona, w zależności od rodzaju sauny, wilgotność powietrza.

Jakie są rodzaje saun?

Istnieje kilka różnych rodzajów saun, z których każda ma swoje unikalne cechy i oferuje różne doznania cieplne. Wśród najpopularniejszych rodzajów saun są: tradycyjna sauna fińska (temperatura może wynosić tu od 70 do 100 stopni Celsjusza, a wilgotność jest stosunkowo niska), sauna na podczerwień, sauna parowa (w której temperatura wynosi około 40-50 stopni Celsjusza, a wilgotność jest znacznie wyższa niż w tradycyjnej saunie fińskiej) i sauna na mokro (obejmuje sauny parowe i różne inne typy saun o wyższej wilgotności takie jak np. sauny z solą, sauny ziołowe czy sauny z dodatkiem aromatów).

Reklama
Reklama

Czy sauna jest zdrowa? Na co dobra jest sauna?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy korzystanie z sauny jest zdrowe. Odpowiedź jest twierdząca. Korzystanie z sauny sprzyja rozluźnieniu mięśni (wysoka temperatura w saunie może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, zmniejszając uczucie sztywności i poprawiając elastyczność), poprawie krążenia krwi (sauny powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może poprawić przepływ krwi, dostarczając więcej tlenu i substancji odżywczych do tkanek) i detoksykacji organizmu (przez intensywne pocenie się w saunie można wspomagać proces eliminacji toksyn z organizmu przez skórę).

Ponadto sauna może poprawić wydolność układu oddechowego przez rozszerzenie oskrzeli i zwiększenie wentylacji płuc. Może też pozytywnie wpłynąć na stymulację układu immunologicznego zwiększając produkcję białek i komórek związanych z układem odpornościowym.

Wreszcie sauna może przyczynić się do zmniejszenia stresu i poprawy samopoczucia przez stymulację uwalniania endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Może też skutecznie pomóc w zmniejszeniu bólu np. mięśni i stawów.

Jakie są wady sauny?

Choć sauny mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych istnieją również pewne wady, które mogą wpływać na niektóre osoby. Wiele z nich wynika z niewłaściwego korzystania z sauny.

Pierwsza z nich to ryzyko odwodnienia. Wysoka temperatura w saunie może prowadzić do nadmiernej utraty płynów przez organizm. Z tego względu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie przed i po skorzystaniu z sauny. Sauna niesie też za sobą ryzyko przegrzania, zwłaszcza gdy przebywamy w niej zbyt długo. Ważne jest, aby słuchać sygnałów swojego ciała i nie przegrzewać się.

Korzystanie z sauny wiąże się też z większym ryzykiem infekcji. Sauny publiczne, zwłaszcza te o niskim standardzie higieny, mogą stanowić ryzyko przenoszenia infekcji skórnych i grzybic. Sauna może też prowadzić go pogorszenia objawów pewnych schorzeń skórnych takich jak egzema czy łuszczyca.

Kto nie powinien korzystać z sauny?

Choć korzystanie z sauny daje liczne korzyści dla zdrowia, może ona nie być odpowiednia dla każdego. Osoby z pewnymi schorzeniami czy ograniczeniami zdrowotnymi powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnych sesji w saunie. Korzystanie z sauny może być niebezpieczne m.in. dla kobiet w ciąży, osób z chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą, a także ze schorzeniami skórnymi, chorobami naczyniowymi czy zaburzeniami układu nerwowego.

Istnieją również przeciwwskazania w przypadku przyjmowania pewnych leków. Niektóre leki, zwłaszcza te wpływające na ciśnienie krwi czy układ krążenia, mogą wpływać na reakcję organizmu na saunę. Dlatego przed korzystaniem z sauny należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli stosuje się regularnie leki.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem zanim skorzystasz z sauny.