Kaszel może być mokry lub suchy. Ten dokuczliwy objaw toczącego się w organizmie stanu zapalnego jest sposobem na pozbycie się bakterii lub wirusów i wydzieliny z dróg oddechowych. Sprawdź, jak zniwelować kaszel za pomocą kilku naturalnych metod. Jak leczyć uporczywy kaszel?

Reklama

Inhalacja z ziół

Aby poradzić sobie z kaszlem warto zastosować domową inhalację przygotowaną z naparu ziołowego. Użyj do tego olejku z oregano, szałwii albo tymianku. Możesz także zrobić mieszankę ziołową z wymienionych składników. Wsyp je do miski, zalej wszystko wodą, a następnie przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj, aby uporać się z chrypką i przyspieszyć odkrztuszanie wydzieliny.

Reklama

Bańki lekarskie na kaszel i moczenie stóp w ciepłej wodzie

Metodą naszych mam i babć, kiedy pojawiał się uporczywy kaszel towarzyszący przeziębieniu, grypie albo zapaleniu oskrzeli i płuc, były bańki lekarskie. Dzisiaj coraz rzadziej sięgamy po ten naturalny sposób, który ma za zadanie zwiększyć skuteczność działania układu immunologicznego.

Kiedyś wykorzystywano głównie bańki szklane. Teraz na rynku dostępne są również ich gumowe odpowiedniki. Jedne i drugie stawia się na umięśnionych miejscach na plecach, omijając kręgosłup i lędźwie.

Kolejnym babcinym sposobem przeciwkaszlowym jest gorąca kąpiel stóp – najlepiej w wodzie z dużą ilością soli. Taki zabieg może pomóc w złagodzeniu kaszlu. Najlepiej wykonywać go przed snem.

Wzmacniaj organizm naparami przeciwzapalnymi

Przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej, przy której pojawia się kaszel, warto spróbować wzmocnić odporność. Pomogą ci w tym naturalne napary – np. z imbiru, goździków, cynamonu, kurkumy oraz miodu. Możesz też sięgnąć po domowy syrop z cebuli, który zadba o twoje drogi oddechowe. Wypróbuj również napar z mięty i miodu, który sprawdza się w łagodzeniu kaszlu. Mięta działa przeciwzapalnie, a miód nawilża gardło. Podobne właściwości ma tymianek. Zalej łyżeczkę suszonego tymianku szklanką wrzącej wody i zostaw napar na kilka minut, a następnie przecedź go i wypij.

Reklama

Kuracja przeciwkaszlowa z użyciem maści

Bardzo często przy ostrym kaszlu zalecane jest, aby przed snem zastosować rozgrzewającą maść. W przypadku przeziębienia najlepsze będą m.in. maść tygrysia, bursztynowa albo końska z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych (np. eukaliptusowego i jałowcowego). Możesz także sięgnąć po domową nalewkę bursztynową albo amol. Specyfik należy wetrzeć w klatkę piersiową i plecy przed snem. Połącz wcieranie maści z oklepywaniem. Dzięki temu wydzielina oderwie się od płuc i zostanie szybciej odkrztuszona, a kaszel szybciej minie.

Pamiętaj, że przewlekły kaszel to objaw, który należy skonsultować z lekarzem. Być może będzie potrzebne wdrożenie odpowiednich leków przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych lub antybiotyku.