• Trzustka
  24
  To może być przełom w walce z jednym z najgroźniejszych nowotworów. Opracowany przez izraelskich naukowców specyfik zabija komórki raka trzustki. Wyniki badań są obiecujące.
 • Kobieta chora na nowotwór
  Narodowa Strategia Onkologiczna to kompleksowy dokument, którego w Polsce brakowało - powiedział prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący zespołu pracującego nad strategią. Pokazuje m.in., w jaki sposób zapobiegać nowotworom, jak nowocześnie leczyć i jak upowszechnić dostępność do badań.
 • Probówki z krwią
  2
  Regularne wykonywanie morfologii krwi obwodowej pozwala na wczesnym etapie wykryć wiele groźnych schorzeń hematologicznych, na przykład białaczkę, zanim pojawią się pierwsze poważne ich objawy – przekonują eksperci z okazji kolejnej odsłony ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Odpowiedź masz we krwi". "Niektóre rodzaje białaczek można wykryć właśnie na podstawie tego badania krwi podczas rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego" – tłumaczy rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
 • U chorych na nowotwory limfocyty T przestają odróżniać komórki zmutowane i nie atakują ich, co umożliwia rozwój choroby nowotworowej
  1
  Specjaliści z Poznania przeprowadzili po raz pierwszy w Polsce przełomową terapię przeciwnowotworową o nazwie CAR-T, w której wykorzystuje się zmodyfikowane genetycznie komórki odpornościowe. Zastosowaliśmy ją u pacjenta cierpiącego na chłoniaka złośliwego – poinformowała prof. Lidia Gil.
 • Warto poddawać się regularnym badaniom USG jamy brzusznej, szczególnie po ukończeniu 40. lat życia
  W walce z rakiem nerki najważniejszy jest aktywny i zdrowy tryb życia, edukacja od najmłodszych lat i okresowe badania USG – podkreślali w czwartek eksperci podczas debaty.
 • Chirurdzy przy stole operacyjnym
  1
  Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali pierwszą na Dolnym Śląsku autotransplantację serca u pacjenta chorego onkologicznie. 30-latkowi z lewego przedsionka wycięto guz wielkości jabłka i serce z powrotem zostało wszczepione.
 • Kobieta u lekarza
  Coraz młodsze kobiety chorują na raka sromu, który dotychczas w większości dotyczył starszych pacjentek - podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. Placówka ta jako jeden z kilku ośrodków w Polsce przeprowadza oszczędzające operacje usunięcia tego nowotworu.
 • Kobieta chora na raka
  9
  Zwiększa się zachorowalność na nowotwory w Polsce, choruje już co najmniej 1 mln naszych rodaków. Na najnowsze, jeszcze nierefundowane, leki onkologiczne należałoby wydać około 1 mld zł rocznie – wynika z najnowszego raportu ekspertów Uczelni Łazarskiego.
 • Lekarz trzyma dłoń pacjenta
  Wdrożenie medycyny precyzyjnej w leczeniu raka jest przełomowe, w Polsce wprowadzenie tego typu leczenia jest dużym wyzwaniem - powiedział dyrektor Centrum Onkologii prof. Jan Walewski.
 • Mężczyzna z wąsami
  Listopad to miesiąc walki z nowotworem prostaty i nowotworem jąder. W 1999 roku została zainicjowana akcja społeczna „Movember” (po polsku „Wąsopad”), podczas której mężczyźni w listopadzie zapuszczają wąsy po to, by komunikować, edukować i poruszać problem profilaktyki onkologicznej mężczyzn. Teraz ruszyła akcja „Baby dla jaj”, której celem jest kobiece wsparcie mężczyzn i ich zdrowia.
 • Pacjent w szpitalu
  1
  Im wcześniej taką opiekę otrzymają chrzy, tym lepiej dla nich, a także dla systemu – wskazywali eksperci podczas konferencji w Warszawie.
 • Trzustka
  4
  Nawet w najbardziej śmiertelnym nowotworze, jakim jest rak trzustki, możliwe są wieloletnie przeżycia chorych, jeśli zostanie on wcześnie wykryty i będzie odpowiednio leczony – przekonywali eksperci na konferencji z okazji przypadającego 21 listopada Światowego Dnia Raka Trzustki.
 • Lara Gessler

  Lara Gessler miała poważne problemy z samooceną. Pomogła sobie w niekonwencjonalny sposób...

 • Robert Śmigielski, Weronika Rosati

  Robert Śmmigielski usłyszał zarzut znęcania się nad Weroniką Rosati. Grozi mu 5 lat więzienia

 • Monika Zamachowska

  Zamachowska dała córce wyjątkowy prezent na mikołajki: Wszyscy się popłakaliśmy

Zobacz więcej