Jak powiedział PAP rzecznik GIS Jan Bondar, znaczna część zgłoszonych przypadków to nie grypa, a zakażenia wirusami grypochodnymi. Jak zaznaczył, one także są niebezpieczne dla zdrowia.

Reklama

Bondar poinformował, że od 8 do 15 grudnia do szpitali trafiło ok. 200 osób z podejrzeniem grypy, większość z nich miała objawy związane z zakażeniem układu oddechowego. Rzecznik podkreślił, że wśród 62 tys. osób z grypą i podejrzeniem tej choroby, dużą grupę stanowią dzieci.

W drugim tygodniu grudnia 2011 r. zarejestrowano ok. 32 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, czyli o połowę mniej niż w tym roku.

- Apelujemy o przestrzeganie zasad higieny, szczególnie w czasie świątecznych zakupów. Po powrocie ze sklepu trzeba koniecznie dokładnie umyć ręce - powiedział Bondar.

Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie przychodziły do pracy, gdyż może to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby. Jeśli u domowników wystąpią objawy grypopodobne, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

GIS przypomina, że w czasie nasilenia zachorowań na grypę należy często myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, unikać pocałunków i podawania dłoni, a także regularnie zmieniać bieliznę, wietrzyć mieszkania oraz przebywać na świeżym powietrzu. Konieczne jest również systematyczne wietrzenie pościeli. Kichać i kasłać należy w jednorazowe chusteczki. Ważne jest też unikanie dotykania błon śluzowych ust, oczu i nosa, zachowanie odległości (1-2 metry) od innych osób podczas kichania i kasłania, a po kasłaniu lub kichaniu mycie rąk.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.

Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby starsze, po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>