Pięć błędów w leczeniu grypy. Poznaj je, by ich nie popełnić
1 Łączenie różnych preparatów przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (z paracetamolem czy ibuprofenem) oraz złożonych leków na grypę nie tylko nie pomoże pokonać choroby, ale może być niebezpieczne. Przykładowo zażycie paracetamolu na gorączkę oraz leku złożonego na grypę (w nim często również jest pełna dawka paracetamolu) skutkuje przekroczeniem bezpiecznej dawki paracetamolu, a to uszkadza wątrobę i nerki.
Shutterstock
2 Jeśli masz mokry kaszel, pomoże ci syrop wykrztuśny. Ale można go przyjmować tylko do południa, około 4 godziny przed snem. W przeciwnym razie w nocy będzie męczył cię kaszel. Poza tym możesz zaognić infekcję, bo syrop rozrzedza wydzielinę i gdy ona podczas snu zalega w oskrzelach, mogą się w niej rozwijać bakterie.
Shutterstock
3 Podczas grypy należy pić zdecydowanie więcej napojów niż zwykle. Organizm traci płyny wraz z katarem i kaszlem oraz podczas gorączki, a potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania i zwalczania infekcji. Najlepsza do picia w czasie grypy jest woda z dodatkiem miodu i soku z cytryny.
Shutterstock
4 To prawda, podwyższona temperatura ciała pomaga organizmowi zwalczyć chorobę. Ale jeśli przekracza 38 st.C lub szybko rośnie, należy od razu ją zbijać, przyjmując środki przeciwgorączkowe. Zbyt wysoka temperatura męczy organizm oraz może spowodować niebezpieczne drgawki gorączkowe.
Shutterstock
5 Chory na grypę potrzebuje dużo odpoczynku. Jest on niezbędny organizmowi, by zwalczył infekcję. Trzeba pamiętać także o tym, że wychodząc z domu, narażasz innych na zakażenie.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję