Zanim spotkanie towarzyskie albo wizytę w restauracji z otwartym bufetem, przypłacimy bólem żołądka i dolegliwościami związanymi z przejedzeniem, dr Brian Wansink, z nowojorskiego Cornell University, radzi zapoznać się z kilkoma sposobami na to jak uniknąć łakomstwa.

Reklama

Przed przystąpieniem do pałaszowania wszystkiego, co znalazło się na stole, dr Wansink zachęca do sięgnięcia po mały talerz i przyjrzenia się temu, co jest na stole i na co faktycznie mamy ochotę. Wybranie najsmakowitszych przekąsek i umieszczenie ich na małym talerzu spowoduje, że nie będziemy łapczywymi degustatorami wszystkiego, co znalazło się w zasięgu naszego widelca.

Swoje wnioski naukowiec poparł obserwacją osób, które podczas przyjęć próbują wszystkiego zachowując przy tym smukłą sylwetkę.

Wraz z zespołem 30 obserwatorów dr Brian Wansink podjął obserwacje 300 osób odwiedzających 22 bary oferujące otwarty chiński bufet. Naukowcy brali pod uwagę BMI (indeks masy ciała obserwowanych), notowali zachowania przy stole - to czy goście zajmowali miejsce bliżej bufetu, czy w znacznej odległości od niego, czy stosowali sztućce czy pałeczki i co najważniejsze, czy po skończonym posiłku wstawali po dokładkę.

- Szczupłe osoby, zanim przystąpią do nakładania potraw na talerz, najpierw dokonują dokładnej analizy tego, jakie dania oferuje bufet, rozważają różne alternatywy. Osoby z nadwagą lub otyłością nie dokonują takiej analizy, sięgają po talerz i nakładają potrawy. Zwykle kluczem doboru potraw jest odpowiedź na pytanie: "czy mam na to ochotę" - wyjaśnia dr Wansink.

Naukowcy potwierdzają również, że osoby smukłe zwykle nakładają potrawy na mniejsze talerze, niż osoby wykazujące nadwagę czy cierpiące z powodu otyłości. Dodatkowo osoby o większej masie ciała zajmują miejsce bliżej bufetu.

Przekładając te wnioski na bankietową praktykę można stwierdzić, że kluczem do zachowania umiaru jest nakładanie potraw na mały talerz, selekcjonowanie potraw i co najważniejsze - trzymanie się z dala od bufetu.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>