Naukowcy z Wydziału Alergii Dziecięcych w Regionalnym Szpitalu Klinicznym w Erzurum w Turcji zaobserwowali ciekawą zależność: u dzieci i młodzieży cierpiących na katar alergiczny mogą występować objawy typowe dla ADHD, tj. nadaktywność z zaburzeniami koncentracji uwagi. Wyniki swoich badań zaprezentowali podczas kongresu Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej, który odbyła się w dniach 16-20 czerwca w Genewie – czytamy w serwisie PAP Nauka w Polsce.

Reklama

Badaniem było objętych 25 dzieci w wieku 8-16 lat, cierpiących na katar alergiczny oraz 35 dzieci zdrowych. Matki wolontariuszy wypełniały specjalne kwestionariusze dotyczące objawów charakterystycznych dla ADHD. Następnie u chorych dzieci zastosowano leczenie, by pokonać katar alergiczny. Po sześciu tygodniach uczniowie po raz kolejny byli poddani obserwacji. Okazało się, że objawy typowe dla ADHD ustąpiły.

Eksperci zwracają uwagę na to, że katar alergiczny może bardzo negatywnie wpływać na jakość życia dzieci oraz ich wydajność w szkole. Przypominają wyniki badań w 2010 roku, pokazujące, że uczniowie z nieleczonym katarem alergicznym byli o 40 procent bardziej zagrożeni uzyskaniem gorszej oceny z egzaminu niż ich zdrowi koledzy.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>