Pewnie wiesz, że alergię i astmę można odziedziczyć. Ale czy zdawałeś sobie sprawę, że ryzyko wystąpienia choroby jest dwukrotnie wyższe, jeśli dziedziczy je dziecko po rodzicu tej samej płci, a więc np. córka po matce.

Reklama

Ten wniosek wysnuli naukowcy prowadzący badania sfinansowane przez National Institute of Health w Stanach Zjednoczonych. Obserwowali oni 1456 pacjentów od chwili narodzin przez 23 lata. Okazało się, że dwukrotnie częściej cierpieli na astmę chłopcy, których ojcowie (a nie matki) zmagali się z tą chorobą; podobna zależność była między dziewczynkami i ich chorymi matkami.

Od dziesięcioleci wiedzieliśmy, że alergia jest chorobą dziedziczną. Ale wielu myślało, że częściej przechodzi ona z matki na dzieci z powodu jej bliskości z pociechami. Tymczasem okazuje się, że silniej przekazuje się alergię z matki na córkę oraz z ojca na syna - przyznał prof. na łamach "Journal of Allergy and Clinical Immunology".

Naukowcy wiążą duże nadzieje z wynikami tych badań. Wiedząc, że dziedziczenie alergii powiązane jest z płcią, można szukać sposobu na zapobieganie rozwoju choroby.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu