Psy potrafią być wspaniałymi terapeutami, a dogoterapia pomaga stymulować zmysły, ćwiczyć koncentrację, wyzwalać spontaniczną aktywność, rozwijać umiejętność okazywania emocji - przekonują pracownicy i wolontariusze fundacji, która zajmuje się tą formą terapii.

Reklama

- Ćwiczenia i zabawy z psami wspomagają rehabilitację ruchową oraz umysłową dzieci i dorosłych, dotkniętych takimi chorobami jak autyzm, porażenie mózgowe, niepełnosprawność intelektualna, niedowład kończyn, brak słuchu czy wzroku oraz wieloma innymi. Poprzez terapię kontaktową, czyli zabawy, przytulanie i głaskanie psa, osoby niepełnosprawne dużo szybciej i dokładniej próbują wykonać ćwiczenia. Udział psa w rehabilitacji oddziałuje na psychikę, odczucia i zdrowie pacjenta - podkreśliła w rozmowie z PAP prezes fundacji Nina Bekasiewicz.

Zaznaczyła, że beneficjentami zajęć z udziałem zwierząt zwykle zostają dzieci, ponieważ to dla nich, w sposób szczególny, zwierzęta są interesujące, zagadkowe, ciekawe, a przez to wyzwalają w nich motywację do podejmowania różnych aktywności.

Przyznała, że dogoterapia to w Polsce dziedzina wciąż nowa, nie w pełni opisana i wykorzystywana.

Fundacja prowadzi indywidualne dogoterapie dla dzieci. Jednym z uczestników jest 6-letni Jaś. - Oprócz cotygodniowych zajęć z dogoterapii, otrzymaliśmy od fundacji także własnego psa, aby synek mógł mieć codziennie kontakt z czworonogiem - powiedziała w rozmowie z PAP mama Jasia, który ma objawy autyzmu. Jak podkreśliła, chłopiec dzięki tej formie terapii ćwiczy kontakt wzrokowy i dotykowy, a poza tym chętnie wykonuje wiele ćwiczeń, w ramach prostej zabawy ze zwierzęciem.

Reklama

Fundacja prowadzi też zajęcia w przedszkolach specjalnych i integracyjnych na Mazowszu.

Reklama

Ponadto organizuje dwa razy w roku turnusy terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych z całej Polski. - Jest tak duże zainteresowanie, że trzeba zapisywać się z dużym wyprzedzeniem - podkreśliła Bekasiewicz.

Wolontariusze i pracownicy fundacji prowadzą zajęcia z udziałem psów nie tylko dla dzieci. Projekt "DOGonić marzenia" ma na celu popularyzację sportu z udziałem psów - np. dogfrisbee - wśród osób niepełnosprawnych. Osoby poruszające się na wózkach, które trenowały w ramach projektu brały udział w międzynarodowych zawodach w tej dyscyplinie. Fundacja prowadzi też treningi z innej dyscypliny - agility, polegającej na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód.

Oprócz pomocy niepełnosprawnym fundacja stworzyła też projekt "Lekcja na czterech łapach". W ramach tego programu uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych w Warszawie i okolicach spotykali się z przedstawicielami fundacji oraz psami terapeutami, aby poznać te zwierzęta, ich możliwości, a także nauczyć się traktowania ich we właściwy sposób. Dzieci poznają zwyczaje, sposoby zachowań i potrzeby różnych zwierząt.

Z kolei w ramach innego projektu "Pamiętajmy śmiech, a nie kroplówkę" wolontariusze w mazowieckich szpitalach odwiedzali małych pacjentów z psami, aby dzieci mogły zapomnieć o chorobie.

Bekasiewicz pytana o plany fundacji, zapowiedziała kontynuowanie terapii i projektów, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Fundacja planuje też przeprowadzenie badań, aby udokumentować efekty dogoterapii.

Z okazji obchodów jubileuszu fundacji we wtorek wieczorem w Warszawie odbędzie się gala, podczas której kolejne dziecko otrzyma od fundacji psa terapeutę. Wolontariusze i pracownicy podziękują też darczyńcom. Wieczór uświetni występ Gaby Kulki.

Dogoterapia to naturalna metoda rehabilitacji osób chorych i niepełnosprawnych, w której uczestniczy odpowiednio wyszkolony pies wspomagający terapeutę. W Polsce dogoterapia stosowana jest od 1987 roku.