Już kobiety, które szykują się do macierzyństwa, starają się regularnie przyjmować kwas foliowy (witamina B9). A następnie kontynuują jego zażywanie w okresie ciąży. Od lat wiadomo bowiem, że dzięki temu mogą zapobiec wielu wadom rozwojowym płodu. Na końcu listy zalet kwasu foliowego w ciąży należy dopisać - profilaktyka autyzmu.

Reklama

Jak wynika z najnowszych badań naukowców z norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży zmniejsza ryzyko rozwoju autyzmu u dziecka aż o 40 procent. Najlepsze efekty działania witaminy B9 obserwowano o kobiet, które zażywały ją od czterech tygodni przed ciążą do ośmiu tygodni po zajściu w ciążę.

Aby dojść do tych wniosków, uczeni przyjrzeli się danym dzieci zawartym w Norwegian Mother and Child Cohort Study oraz Autism Birth Cohort Study. W sumie przeanalizowali przypadki 85176 maluchów urodzonych w latach 2002-2008. Interesował ich także stan zdrowia i nawyki żywieniowe kobiet w ciąży oraz rozwój dzieci do ukończenia 10 lat.

Co istotne, naukowcy przyglądali się także danym dotyczącym tego, czy ryzyko autyzmu spada, jeśli w diecie przyszłej mamy jest olej z wątroby dorsza, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy i minerały. Okazało się, że nie ma tu żadnego związku.

Reklama

W czym tkwi siła kwasu foliowego? Otóż wspomaga on syntezę DNA i odgrywa ważną rolę w procesach odnowy komórek. Naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych, m.in. w warzywach liściastych, szparagach, brokułach, grochu, soczewicy, fasoli i jajach.

Wyniki badań zostały opublikowane w "Journal of the American Medical Association".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu