Największe efekty dogoterapia przynosi w rehabilitacji dzieci, ze względu na to, że pozwala niepostrzeżenie dla pacjenta przeprowadzić żmudne ćwiczenia. Jako forma zabawy z psem, przynosi wiele korzyści, między innymi rozwija zdolności fizyczne i usprawnia motorykę, a także podwyższa samoocenę, zwiększa koncentrację i rozwija zdolności poznawcze. Zwierzęta powinny być wybrane ze względu swoje cechy, jak na przykład cierpliwość, posłuszeństwo i brak agresji, a ponadto muszą być specjalnie wyszkolone.

Reklama

Dogoterapia jest też bardzo efektywna w wypadku osób chorych, samotnych i starszych. Nawiązanie psychicznej więzi ze zwierzęciem przyspiesza leczenie lub ułatwia przejście choroby. Warto dodać, że codzienne, aktywne spędzanie czasu z naszymi ulubieńcami już przynosi wymierne korzyści. Obecność psa czy też uprawianie wraz z nim sportów rozwija więź emocjonalną, daje poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnia pogodny nastrój.

Wizyty psich terapeutów w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka oraz w niektórych szpitalach w innych miastach, między innymi w Lublinie, Wrocławiu i Krakowie, przyczyniły się do tego, że coraz więcej placówek zgłasza chęć przyjęcia "czworonożnych pomocników".

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii jest obchodzony od 2007 roku. Z kolei sama metoda rehabilitacji z udziałem zwierząt jest stosowana w naszym kraju od 1987 roku.
O wielu lat z powodzeniem stosowane są też inne formy terapii z udziałem zwierząt, jak: hipoterapia - tu - konie, delfinoterapia, czy felinoterapia w towarzystwie kota.

W Polsce dla terapii z udziałem psów używane są wymiennie dwie nazwy. Jedna to: kynoterapia, z greckiego "kýon" - "pies", w dopełniaczu: "kynós" oraz "therapeía" - "opieka, leczenie". Druga - dogoterapia z angielskiego "dog" - "pies" i "therapy" - "terapia".

O ile posługiwanie się ogólną nazwą jest dowolne, o tyle w fachowej dogoterapii rozróżnia się jej dwa podstawowe rodzaje.

Pierwszy - to zajęcia z udziałem zwierząt - Animal Assisted Activity, które prowadzą osoby bez przygotowania medycznego, a bliski kontakt z psem przynosi korzyści edukacyjne, motywacyjne oraz społeczne. Na świecie powszechnie wykorzystuje się program Visiting Pets, polegajacy na tym, że psy prawie codziennie odwiedzają chorych w szpitalach, hospicjach i placówkach opieki społecznej, ośrodkach dla narkomanów oraz więzieniach. Taką terapię od ponad 20. lat z powodzeniem stosuje się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Drugi rodzaj terapii, nazwany Animal Assisted Therapy, to leczenie prowadzone przez wykwalifikowanego terapeutę w towarzystwie psa. Jest ono prowadzone pod określonym kątem, uzależnionym od potrzeb pacjenta. AAT ma cechy charakterystyczne, są to: sprecyzowane cele i zadania dla każdego uczestnika, cały proces jest dokumentowany i rozwijany, a postęp w rehabilitacji da się zmierzyć i ocenić.