• Dermatolog bada znamię na skórze
  2
  Ryzyko czerniaka, wyjątkowo groźnego nowotworu skóry, najbardziej zwiększają powtarzające się, krótkotrwałe ekspozycje na światło słoneczne, szczególnie oparzenia słoneczne – ostrzega dermatolog z Lublina Joanna Nowak.
 • Kobieta w pozycji do boksu
  1
  2
  Styl życia i aktywność fizyczna mogą obniżyć ryzyko zachorowania na wiele chorób przewlekłych, w tym na nowotwory.
 • Badanie zmiany na skórze
  5
  Wakacje to czas, kiedy chętnie wystawiamy się na słońce. Warto jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania, bo profilaktyka to najważniejsza broń w walce z czerniakiem.
 • Zdjęcia mózgu wykonane tomografem komputerowym
  3
  29
  Radioterapia protonowa jest bezpieczniejszą metodą leczenia chorych na nowotwory niż tradycyjna radioterapia. Dlatego zaleca się ją na przykład u dzieci. W Polsce dostęp do tej metody jest wciąż niewielki, gdyż prowadzi ją tylko jeden ośrodek w kraju – oceniają eksperci.
 • Trzustka
  1
  22
  Badacze z Łodzi i Bostonu (USA) opracowali nowy schemat chemioterapii, który ma szansę przydać się w leczeniu raka trzustki. Pokazali, że korzystne efekty może dawać kombinacja dwóch nigdy nie łączonych dotąd leków.
 • Jakie są objawy raka prostaty?
  3
  7
  Rak prostaty zajmuje obecnie drugie (po raku płuc) miejsce w niechlubnym rankingu najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów. Od 1980 r. liczba zachorowań na niego wzrosła kilkukrotnie – obecnie co roku tylko w naszym kraju diagnozuje się około 10 tys. nowych przypadków. 4 tys. Polaków rocznie właśnie z jego powodu umiera.
 • Reżyser Robert Gliński
  1
  76
  Podopieczni fundacji "Krwinka" – dzieci cierpiące na choroby nowotworowe – nakręcą własną interpretację "Alicji w Krainie Czarów". W realizacji filmu pomogą im między innymi reżyser Robert Gliński i medioznawca doktor Małgorzata Jakubowska z Uniwersytetu Łódzkiego.
 • Jelito grube
  2
  W leczeniu przerzutowego raka jelita grubego postęp jest tak duży, że dla coraz większej grupy chorych nowotwór ten jest chorobą przewlekłą – powiedzieli eksperci podczas odbywającego się w Barcelonie 19. światowego kongresu na temat nowotworów przewodu pokarmowego.
 • Ból brzucha
  1
  Co czwarty, a w niektórych krajach nawet co trzeci nowotwór złośliwy to rak przewodu pokarmowego – zaalarmowali specjaliści podczas 19. światowego kongresu na temat tego typu nowotworów, który odbywa się w Barcelonie.
 • Dziecko na słońcu
  1
  3
  Badania dowiodły, że poparzenie słoneczne, którego doświadczy dziecko do 3. roku życia, może w przyszłości skutkować rozwojem nowotworów, dzieci w tym wieku nie powinny w ogóle się opalać - mówi prof. Anna Woźniacka. Przypomina, że przed wyjściem na słońce należy stosować kosmetyki z odpowiednim filtrem ochronnym.
 • Chemioterapia
  1
  W leczeniu nowotworów krwi nastąpił ogromny postęp. Jedynie w ostatnich 7 latach zarejestrowano w Unii Europejskiej aż 21 nowych leków – podkreślali eksperci na konferencji naukowej zorganizowanej w Warszawie pod hasłem „Kamienie milowe polskiej hematologii”.
 • Nerki
  4
  22 czerwca po raz pierwszy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Raka Nerki - choroby wciąż mało znanej i późno wykrywanej. W tym roku jest on organizowany pod hasłem „Pytania i Odpowiedzi”.