Olejek rozmarynowy może być ratunkiem dla osób, które notorycznie zapominają o urodzinach partnera i nie są w stanie zapamiętać krótkiej listy zakupów. Przede wszystkim pomoże jednak seniorom, którzy chcą uchronić się przed demencją albo doświadczają już pierwszych jej objawów.

Reklama

Jak działa? Pod wpływem jego aromatu łatwiej zapamiętujemy oraz przypominamy sobie to, co zapamiętaliśmy. Według naukowców powiązane jest to z pobudzającym działaniem olejku i jego dobroczynnym wpływem na poprawę nastroju.

Aby dojść do tych wniosków, naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 66 wolontariuszy. Skupili się na sprawdzaniu pamięci prospektywnej, która umożliwia pamiętanie tego, co mamy zrobić w przyszłości oraz w jakiej kolejności należy wykonać konkretne zadania.

Wolontariusze zostali podzieleni na dwie grupy. Uczestnicy jednej znajdowali się w pokoju pachnącym rozmarynem, zaś drugiej - bez zapachu. Następnie wszyscy zostali poddani testom pamięci. Musieli zapamiętywać, gdzie chowane są przedmioty, a po pewnym czasie - odnaleźć je. Okazało się, że osoby z pokoju pachnącego rozmarynem pokoju zdecydowanie lepiej poradziły sobie z zadaniem.

Wcześniejsze badania wykazały, że w aromacie rozmarynu znajdują się związki, które poprawiają m.in. pamięć długotrwałą, jak również hamują aktywność enzymów blokujących prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Wyniki badań zostały przedstawione podczas dorocznej konferencji British Psychological Society w Harrogate. Omawia je dziennik "Daily Telegraph".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>