Co może pomóc w zachowaniu młodości? Jeżowce i strzykwy. Tak przynajmniej twierdzą angielscy naukowcy. Te morskie żyjątka potrafią zmieniać elastyczność kolagenu we własnych ciałach, co może zostać w przyszłości wykorzystane do podtrzymania młodego wyglądu u ludzi.

Reklama

Badacze z Queen Mary University of London przyglądali się genom morskich stworzonek, zaliczanych do typu szkarłupni i stwierdzili, że pewien rodzaj genów, które pośredniczą w przekazywaniu informacji między komórkami ciała, może spowodować sztywnienie, bądź zmiękczenie kolagenu występującego w zewnętrznym pancerzu jeżowca purpurowego i trepanga japońskiego.

Prawdopodobnie najbardziej ekscytującym odkryciem w naszym badaniu było znalezienie genu kodującego peptydy, które przyczyniają się do utwardzenia lub zmiękczenia kolagenu obecnego w pancerzach strzykiew - komentuje profesor Maurice Elphick.

Naukowcy mają nadzieję, że zapoznanie się z funkcjonowaniem mechanizmu odpowiedzialnego za zmienianie elastyczności kolagenu jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia metod, pozwalających na zachowanie młodego wyglądu skóry człowieka na dłużej, gdyż to właśnie zmiany w obrębie kolagenu powodują powstawanie zmarszczek.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>