- Jeśli twój tata kończy 65 lub 70 lat, jeśli mama jest już na emeryturze, pomóż im w dobrym przeżywaniu starości - apelują i wskazują, że istnieje na to wiele prostych sposobów. Należą do nich m.in.: wspólne odwiedziny lokalnego uniwersytetu trzeciego wieku, dbanie o dobrą dietę i sprawność fizyczną, namawianie do aktywności.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

Portal w kilku blokach tematycznych omawia podstawowe problemy, z jakimi stykają się dorosłe dzieci starzejących się rodziców, dotyczące zarówno samej starości, jak i symptomów starzenia się, chorób, opieki, sposobów rozmawiania z seniorami i ich lekarzami.

Ważnym elementem portalu są porady ekspertów. - Jeżeli będziemy namawiali osobę starszą do regularnego pomiaru ciśnienia i pacjent trafi do lekarza, bo pomiary wykażą, że ciśnienie jest za wysokie, to mamy szansę zapobiec udarowi u naszego ojca czy matki - przekonuje np. prof. Tomasz Grodzicki, geriatra, konsultant krajowy ds. geriatrii i ordynator Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Osteoporoza jest nazywana "cichym złodziejem kości" - dlatego że nawet przez kilkanaście lat może nie dawać żadnych objawów. Niestety pierwszy dramatyczny symptom, którym jest złamanie, oznacza, że choroba ma już ciężki przebieg - wyjaśnia z kolei lekarz z gdańskiego Centrum Diagnostyki i Leczenia Osteoporozy Krzysztof Majdyło.

Wydaje mi się, że mądre dzieci mogą sporo się nauczyć, jeśli chodzi o choroby rodziców. Ta wiedza i zdolność pomagania mają naprawdę ogromne znaczenie - podkreśla dr hab. med. Tomasz Zdrojewski z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiej Akademii Medycznej, przewodniczący Komitetu Epidemiologii i Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Na portalu omawiane są także inne problemy zdrowotne starszych ludzi, np. ze słuchem, z oczami, choroby nowotworowe, cukrzyca, bezsenność, niedołężność i otępienie starcze. Są też porady dotyczące diety, pracy, stylu życia, ulg i zniżek dla seniorów.

- Wszyscy wiemy, jak ważne jest dbanie o rozwój dzieci. Chwalenie się tym, co zapewniamy naszym pociechom jest modne i popularne. Porozmawiajmy w taki sam sposób o ułatwianiu życia starzejącym się rodzicom, którym wiele zawdzięczamy - proponuje redaktor naczelny portalu Maciej Zdziarski.