Coraz bardziej narzekamy na zdrowie seksualne

Coraz więcej osób skarży się na pogorszenie jakości zdrowia seksualnego. To z jednej strony kwestia upływających lat. Wg badań 75 proc. kobiet po 40. roku życia odczuwa spadek popędu seksualnego. Z kolei u 40 proc. mężczyzn mających 45 lat i więcej obniża się poziom testosteronu, co może powodować zaburzenia erekcji i niższe libido. Do tego dochodzi szereg chorób przewlekłych, które też wpływają negatywnie na sferę seksualną.

Jednak z drugiej strony odpowiada za to styl życia, zarówno dotyczący spraw zawodowych jak i osobistych. Przeciążenie pracą, zbyt duży stres, niedosypianie, poczucie niedowartościowania, brak bliskości, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i papierosów. Czynników naprawdę jest wiele. A to jednocześnie oznacza, że możemy wiele też poprawić.

Reklama

Brytyjski dziennik "The Telegraph" wraz ze specjalistami opracował listę niezbyt wymagających zmian w naszym codziennym życiu, które mogą pomóc ożywić życie seksualne. Są elementy przydatne dla mężczyzn, dla kobiet, a także uniwersalne rady dla obu płci.

Reklama

Jak poprawić życie seksualne? Rady dla mężczyzn

Pompki i przysiady

– Pacjenci z zaburzeniami erekcji mają zazwyczaj masę ciała i obwód talii średnio większy niż zdrowi pacjenci – mówi dr Luke Pratsides, lekarz pierwszego kontaktu. Tłumaczy, że wyższy poziom tkanki tłuszczowej może powodować wyższy poziom globuliny, białka, którego główną rolą w organizmie jest wiązanie kluczowych hormonów płciowych. W przypadku mężczyzn wyższy poziom globuliny wiążę się z niższym poziomem testosteronu. Taki stan może również powodować zmniejszenie przepływu krwi w narządach płciowych z powodu zwężenia naczyń krwionośnych, co utrudnia osiągnięcie i utrzymanie erekcji.

Poziom testosteronu można zwiększyć poprzez regularne ćwiczenia oporowe, jak pompki i przysiady.

– Ćwiczenia są niezwykle skutecznym narzędziem w leczeniu dysfunkcji seksualnych u mężczyzn w średnim wieku, ponieważ utrzymanie masy mięśniowej może pomóc przeciwdziałać spadkowi poziomu testosteronu – wyjaśnia dr Pratsides.

Jagody i brokuły

Wiele badań wskazuje, że dieta bogata w owoce, warzywa, zboża i orzechy, ze zmniejszoną ilością mięsa i nabiału, może być skuteczna w zwalczaniu zaburzeń erekcji.

– Wielobarwne owoce i warzywa zawierają wysoki poziom flawonoidów, które mają działanie przeciwzapalne – mówi dietetyk Laura Southern, dietetyk. – Jagody, winogrona, a także warzywa, takie jak szpinak i brokuły, bardzo dobrze poprawiają pompowanie krwi i wspierają nasze tętnice, co jest niezbędne dla prawidłowej erekcji. Azotany również powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia erekcję. Doskonałym źródłem są buraki, czosnek, orzeszki piniowe i arbuz – dodaje Southern.

Więcej sardynek w diecie

Tłuste ryby, takie jak sardynki, mogą być idealnym źródłem witaminy B12 i cynku. Niedobór obu tych elementów wiąże się ze zmęczeniem i niską produkcją testosteronu. Cynk znaleźć można też w owocach morza – Nie bez powodu ostrygi tradycyjnie uważano za afrodyzjak, zawierają wysoki poziom cynku – mówi Southern.

Cynk znajdziemy także w orzechach i pełnych ziarnach, natomiast witaminę B12 - poza rybami i owocami morza - w podrobach, jajach i produktach mlecznych.

Dbaj o zęby

Wiele badań mówi o związku między chorobami dziąseł a zaburzeniami erekcji. Jedno z nich, opublikowane w czasopiśmie Journal of Peridontology, wykazało, że mężczyźni z poważną chorobą dziąseł są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na zaburzenia erekcji niż mężczyźni ze zdrowymi zębami i dziąsłami.

Przewlekłe zapalenie spowodowane chorobą dziąseł może uszkodzić komórki śródbłonka, które tworzą wyściółkę naczyń krwionośnych – w tym także tych znajdujących się w prąciu.

Dlatego właściwa higiena jamy ustnej, z nitkowaniem, a także regularne wizyty u stomatologa mogą ograniczyć ten czynnik ryzyka.

Zrób coś ze swoim chrapaniem

Badania pokazują, że połowa mężczyzn cierpiących na bezdech senny cierpi również na zaburzenia erekcji, co prawdopodobnie wynika z niższego poziomu testosteronu. Udowodniono także, że leczenie chrapania za pomocą takich metod, jak utrata masy ciała czy stosowanie aparatów doustnych zmieniających położenie szczęki w celu udrożnienia dróg oddechowych może również pomóc w zaburzeniach erekcji.

Jak poprawić życie seksualne? Rady dla kobiet

Wybieraj zdrowe tłuszcze

U kobiet w okolicach menopauzy poziom estrogenów gwałtownie spada, co się odbija na jakości życia seksualnego. – U większości kobiet w okresie menopauzy wystąpią objawy dotyczące suchości pochwy – mówi dr Alice Duffy, lekarz pierwszego kontaktu.

Jedzenie dobrych tłuszczów, znajdujących się w tłustych rybach, awokado, orzechach, nasionach i oliwie z oliwek, może pomóc organizmowi zwalczyć problemy z nawilżeniem. – Możesz też dodać do swojej diety suplement omega-3 – dodaje Southern. Odpowiedni poziom kwasów omega-3 ma również wpływ na odpowiednie krążenie, co jest ważne dla libido.

Jedz jabłka

Przeciwutleniacze zawarte w jabłku mogą również wpływać korzystnie na komfort życia seksualnego. Badanie z 2014 r. udziałem 731 kobiet wykazało, że jedzenie jednego jabłka dziennie przez pół roku poprawia pobudzenie, nawilżenie i satysfakcję, prawdopodobnie dzięki przeciwutleniaczom zwiększającym przepływ krwi. Jabłka zawierają również fitoestrogeny, które mogą przy suchości pochwy.

Stosuj miejscowo estrogeny

Kobiety mogą rozważyć także hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która przywraca estrogen i progesteron. HTZ może złagodzić problemy związane z pochwą u kobiet, a więc zwiększyć u kobiet ochotę na seks, może pomóc także w osiągnięciu i sprawić, że seks stanie się lepszy - mówi dr Duffy.

Dostarczanie estrogenów w postaci żelu, kremu lub globulek w okolice narządów płciowych, skutkuje wchłanianiem do krwioobiegu w niewielkim stopniu, dzięki czemu ta forma HTZ jest obarczona niskim ryzykiem.

Eksperymentuj sama ze sobą

Opublikowane w styczniu badanie wykazało, że kobiety po przejściu Covid-19 raportowały spadek pożądania, podniecenia, satysfakcji i liczby orgazmów w porównaniu z tymi, które nie zakaziły się koronawirusem. Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego zauważyli, że long Covid może pogorszyć przepływ krwi do narządów płciowych, powodując mniejsze pobudzenie.

Może temu zaradzić masturbacja. – Orgazmy fantastycznie poprawiają dopływ krwi do rejonu miednicy, co pozwala zachować zdrowe tkanki. Zacznij samodzielnie pracować nad swoimi funkcjami seksualnymi, a wtedy znacznie łatwiej będzie podzielić się tym ze swoim partnerem – mówi dr Duffy.

Jak poprawić życie seksualne? Rady dla kobiet i mężczyzn

Są też rady uniwersalne, dobre zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. O czym trzeba pamiętać?

  • Korzystajcie z porannego światła. Witamina D jest niezbędna dla optymalnego funkcjonowania seksualnego zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jej poziom może poprawić odpowiednia ilość światła słonecznego, szczególnie z samego rana. A gdy warunki nie sprzyjają ekspozycji na światło słoneczne (w naszym regionie dzieje się tak od października do kwietnia), warto pomyśleć o suplementacji.
  • Popływajcie w zimnej wodzie. Zanurzenie się w zimnej wodzie może zwiększyć poziom testosteronu u mężczyzn i estrogenu u kobiet, a także zmniejszyć objawy menopauzy, takie jak wahania nastroju i uderzenia gorąca. W niektórych przypadkach taka kąpiel może też poprawić krążenie, co u panów wpłynie korzystnie na problemy w erekcją.
  • Zaciskajcie miednice. Chociaż ćwiczenia mięśni dna miednicy są najczęściej kojarzone z kobietami, ćwiczenia mięśni kegla, jak się to określa, przynoszą korzyści zarówno mężczyznom, jak i kobietom. – Zwiększają przepływ krwi do okolic miednicy i wzmacniają mięśnie podtrzymujące narządy, poprawiając funkcje seksualne u obu płci – mówi Lee Mitchell, trener osobisty.
  • Pomyślcie o jodze. Joga może zwiększyć przepływ krwi i poprawić kilka elementów związanych ze zdrowiem seksualnych u obu płci. U kobiet kilka tygodni ćwiczeń może pozytywnie wpłynąć na kwestie pożądania, pobudzenia, nawilżenia, orgazmu, satysfakcji i bólu. U mężczyzn joga wiązała się z poprawą w elementach pożądania, erekcji, kontroli wytrysku i orgazmu. Nauczycielka jogi Donna Noble zaleca pozycję mostu w przypadku obu płci, mężczyźni powinni też pomyśleć o pozycji szczęśliwego dziecka.