Mimo że drzazga i powstająca wokół ranka na ogół jest niewielka, to jest naruszenie struktury naskórka i jest ryzyko wniknięcia drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu. Konieczne są więc zachowanie środków higieny, prawidłowa dezynfekcja i opatrzenie zranionego miejsca.

Reklama

Jeśli drzazga jest niewielka, łatwiej jest ją zlokalizować, gdy podświetlimy to miejsce latarką i użyjemy lupy.

Drzazga wystaje? Zdezynfekuj skórę i pęsetę. Chwyć drzazgę pęsetą jak najbliżej skóry i szybkim, pewnym ruchem ciągnij w kierunku przeciwnym do tego, w którym się wbiła. Unikaj wykręcania drzazgi, bo grozi to jej złamaniem. Dobrze sprawi się pęseta ze skośną końcówką.

Drzazga nie wystaje? Jeśli wyczuwasz miejsce, gdzie się znajduje i/lub widzisz ją przez skórę, użyj zdezynfekowanej igły do delikatnego powiększenia rany. Dzięki temu uzyskasz dostęp do drzazgi i możesz użyć pęsety.

Drzazgi nie widać? Jeśli wyczuwasz miejsce, gdzie się znajduje, użyj zdezynfekowanej igły do delikatnego odsłonięcia miejsca, gdzie wyczuwasz drzazgę. Pomocne jest zastosowanie maści ichtiolowej, zaklejenie plastrem i pozostawienie na kilka godzin. Maść zmiękczy naskórek, a przy tym podziała antybakteryjnie i ściągająco, co pomoże przesunąć drzazgę bliżej powierzchni skóry. Alternatywą dla maści ichtiolowej jest pasta z sody oczyszczonej (łączymy sodę z niewielką ilością wody) – smarujemy nią skórę, bandażujemy i zostawiamy na kilka godzin.

To mit, że drzazgę można zostawić, gdy nie można jej wyjąć

Reklama

Drzazga jest ciałem obcym, które samo się nie wchłonie ani nie zostanie zneutralizowane przez organizm. Jeśli ją zostawimy, może rozwinąć się stan zapalny, który objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, bólem, obrzękiem, ropniem.

Najczęstsze błędy, gdy wyciągamy drzazgę

  • wyciskanie drzazgi - grozi tym, że rozwarstwi się, przemieści i głębiej schowa pod skórą
  • po wyciągnięciu drzazgi nie trzeba odkażać skóry – choć ranka jest zwykle rzeczywiście niewielka, ryzyko zakażenia nadal jest wielkie
  • wyciąganie drzazgi z oka i jego okolic – jest duże ryzyko uszkodzenia delikatnych struktur
  • wyciąganie drzazgi, która głęboko utknęła pod paznokciem – z tym poradzi sobie jedynie chirurg