Czosnek znany jest medycynie jako bogate źródło przeciwutleniaczy i składników przeciwzapalnych. To dlatego zaleca się spożywanie go osobom zmagającym się na przykład z infekcjami dróg oddechowych. Nic tak nie pomaga na obolałe gardło jak ciepłe mleko z masłem i dodatkiem czosnku. Przynajmniej tak twierdzą nasze babcie i mamy.

Reklama

Tymczasem naukowcy odkrywają coraz to inne właściwości czosnku. Profesor Zezong Gu z amerykańskiego uniwersytetu Missouri wraz ze swoim zespołem zajął się badaniem N-fruktozyloargininy, obecnego w tej zdrowej bylinie aminokwasu. Według uczonych, substancja ta nie tylko chroni mózg przed uszkodzeniami spowodowanymi przez stres środowiskowy, ale również pomaga naprawić już istniejące mikrouszkodzenia struktury mózgu.

Czym jest stres środowiskowy? Jak wyjaśnia brytyjski dziennik „Daily Mail”, który opisuje wyniki badań zespołu profesora Gu, pod tym pojęciem kryją się szkodliwe czynniki, na jakie narażony jest nasz mózg – palenie tytoniu, zanieczyszczenia środowiska czy nadmierne spożywanie alkoholu. Pod wpływem tych czynników w mózgu zachodzą reakcje, które z kolei prowadzą do zwiększonej produkcji tlenku azotu. A to z kolei prosta droga do powstawania szeregu schorzeń neurodegeneracyjnych jak choroba Parkinsona czy Alzheimera.

N-fruktozyloarginina (nazywana również w skrócie Fru-Arg) wchodzi w ten proces i sprawia, że komórki zaczynają produkować mniejsze ilości tlenku azotu. Wspiera również wytwarzanie przeciwutleniaczy w organizmie, dzięki czemu chroni mózg i pomaga odbudować ubytki spowodowane mikrouszkodzeniami.

Pomaga nam to zrozumieć, jak korzyści dla mózgu niesie spożywanie czosnku i w jaki sposób czyni go bardziej odpornym na stres i powstawanie stanów zapalnych – wyjaśnia profesor Zezong Gu z uniwersytetu Missouri.

Choć wyniki badań amerykańskich naukowców są przekonujące i z pewnością odkrywcze, nie wydaje się jednak, by jakoś znacząco przełożyły się na zwiększone spożycie czosnku. Najpierw uczeni muszą wymyślić skuteczny sposób na neutralizację jego nieprzyjemnej woni.

Reklama