Czym jest choroba Parkinsona?

Reklama

Choroba ta wzięła swoją nazwę od nazwiska brytyjskiego lekarza – Jamesa Parkinsona. W 1817 roku opublikował on pracę, w której po raz pierwszy opisał jej objawy. Choroba ta nazywana jest również drżączką poraźną bądź PD (jest to skrót od angielskiego określenia Parkinson's disease).

Choroba Parkinsona spowodowana jest obumieraniem komórek mózgowych, które są odpowiedzialne za produkcję dopaminy. Są one częścią tzw. istoty czarnej. Na skutek spadku stężenia dopaminy występują zaburzenia w obrębie komórek mózgowych odpowiedzialnych za ruch.

Choroba Parkinsona dotyka przede wszystkim osoby w podeszłym wieku – częściej mężczyzn. Szacuje się, że około 6 milionów osób na całym świecie i ponad 70 tys. Polaków zmaga się z tą chorobą.

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Jednym z najbardziej rozpoznawanych objawów choroby Parkinsona jest drżenie różnych części ciała – na początku może to być tylko palec lub dłoń. Z czasem dolegliwość ta obejmuje całe ciało. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest również spowolnienie ruchów. Jest to zauważalne w trakcie najprostszych codziennych czynności – siadania, jedzenia, chodzenia. Czasem odnosi się wrażenie, że osoba z dnia na dzień coraz bardziej „zastyga”. Jej twarz staje się niczym maska, mimika zostaje ograniczona. Kolejnym objawem choroby Parkinsona jest sztywnienie mięśni, które nierzadko łączy się z dolegliwościami bólowymi (sprawdź, jak można poradzić sobie z bólem mięśni: https://portal.abczdrowie.pl/sprawdzone-sposoby-na-bole-miesni). Oprócz tego występują problemy z zachowaniem równowagi. Przez to często zdarzają się jakieś upadki.

Jeśli nawet nie mamy możliwości obserwacji na co dzień osoby chorej, to Parkinsona można na pierwszy rzut oka rozpoznać po sposobie chodzenia. W trakcie tej czynności pacjent jest pochylony, ma opuszczone ramiona i głowę, powłóczy nogami. Od czasu do czasu wychyla się w nienaturalny sposób do przodu bądź do tyłu.

Innym objawem choroby Parkinsona jest bełkotliwość mowy. Ponadto osoba może mieć problemy z pisaniem – litery, które stawia, są małe i nieczytelne. Nierzadko u chorego na Parkinsona zdarzają się kłopoty z połykaniem i ślinienie się.

Oprócz symptomów somatycznych pojawiają się też dolegliwości psychiczne. U chorych na Parkinsona obserwuje się obniżenie nastroju, drażliwość, a także skłonność do depresji (więcej informacji o depresji znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji).

Leczenie choroby Parkinsona

Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku na tę chorobę. Nie ma możliwości całkowitego jej wyleczenia. Można jedynie stosować środki, które zminimalizują jej dokuczliwe objawy.

Obecnie jednym z najskuteczniejszych leków na chorobę Parkinsona jest lewodopa. Jest to aminokwas, który w mózgu może przekształcać się w dopaminę. Środek ten podawany jest choremu stopniowo, w coraz większych dawkach. Niestety, lek ten w większych ilościach może powodować poważne skutki uboczne, a po dłuższym stosowaniu organizm chorego przestaje na niego reagować.

Dla złagodzenia dolegliwości związanych z choroba Parkinsona wskazana jest zmiana sposobu odżywiania (jest to szczególnie ważne przy przyjmowaniu lewodopy). Ze względu na problemy z przełykaniem wskazane są półpłynne produkty. Dietę należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Nie bez znaczenia jest też aktywność fizyczna. Rehabilitacja zapobiega wystąpieniu dolegliwości bólowych i powstaniu zmian zwyrodnieniowych.