Ciekawy eksperyment przeprowadzili naukowcy z Michigan State University. Sprawdzili oni zwyczaje żywieniowe szczurów, zakładając, że można odnieść je do świata ludzi. Odkryli, co może być przyczyną zaburzeń odżywiania się - w tym przejadania się, objadania słodyczami, anoreksji czy bulimii.

Reklama

Według badaczy samice szczurów są aż sześć razy bardziej narażone na uleganie pokusom zjedzenia czegoś słodkiego. Poza tym chętniej objadają się, bo mają "biologicznie zaprogramowany" niepohamowany apetyt. W rezultacie okazuje się, że samice aż 10 razy częściej cierpią z powodu zaburzeń odżywiania się.

Aby dojść do tych wniosków, naukowcy badali 60 szczurów, z czego połowę stanowiły samice. Gryzonie były pod obserwacją przez dwa tygodnie. Otrzymywały one zwykłą karmę i lukier. Okazało się, że ten ostatni pokarm cieszył się dużo większym zainteresowaniem samic niż samców. Prawdopodobnie przyczyną tego apetytu na słodkości jest zwiększona wrażliwość mózgu samic na działanie cukru, poprzez stymulowanie tzw. układu nagrody w mózgu.

Jak przyznaje psycholog prof. Kelly Klump z Michigan State University: Większość teorii tłumaczących, dlaczego zaburzenia odżywiania częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn, koncentruje się na tym, że to wynik presji kulturowej i psychologicznej, jakiej poddawane są dziewczęta i kobiety. Ale czynniki biologiczne mogą mieć również duże znaczenie. Pokazuje to eksperyment z samicami szczurów, które przecież nie były poddawane żadnym psychospołecznym presjom. Można przyjąć, że wyniki tego badania są jednymi z najmocniejszych dowodów na to, że w zaburzeniach odżywiania czynniki biologiczne odgrywają znaczącą rolę.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>