Orzechy laskowe – kiedy sezon?

Orzechy laskowe to owoce krzewu leszczyny. Ta roślina ma niemal 100 odmian, w związku z czym trudno określić dokładny czas zbiorów – wiele zależy tutaj od gatunku. Zazwyczaj jednak kwitnie na przełomie lutego i marca, a owoce zbiera się od sierpnia do października. Sezon na orzechy laskowe powinien więc rozpocząć się już niedługo.

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

Co istotne, choć wiszące na drzewach jasne orzechy mogą już wydawać się dojrzałe, należy poczekać aż zmienią barwę na jasnobrązową i spadną na ziemię. To bowiem wskazuje na ich gotowość do spożycia.

Reklama

Czy orzechy laskowe są zdrowe?

Jeśli zależy ci na zdrowych składnikach w diecie, orzechy laskowe zdecydowanie można do nich zaliczyć. Są bogate nie tylko w witaminy i minerały, lecz także zdrowe tłuszcze, białko i błonnik. Zawarte w nich składniki odżywcze wspierają prawidłową pracę serca i mózgu, pozwalają też na regenerację tkanek.

Jak orzechy laskowe wpływają na zdrowie?

Orzechy mogą pozytywnie wpływać na ludzki organizm. Przykładowo ich regularne spożycie może mieć wpływ na cholesterol – obniża się wówczas cholesterol frakcji LDL, zwany złym cholesterolem, a podwyższa cholesterol frakcji HDL, zwany dobrym. Ponadto orzech laskowy ma niski indeks glikemiczny i mogą je jeść osoby chore na cukrzycę lub insulinooporność.

Orzechy laskowe zawierają tłuszcz, sycą i mają dużą wartość energetyczną, ale nie oznacza to, że ich spożywanie może zwiększyć masę ciała – oczywiście spożywane w niewielkich, rozsądnych ilościach. Ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych mogą wręcz wspomóc proces gubienia kilogramów, ponieważ związki te zapobiegają odkładaniu się tłuszczu.

Z racji tego, że orzechy zawierają dużo potasu, działają dobroczynnie na regulację ciśnienia krwi. Jedzenie orzechów nie tylko może zapobiec nadciśnieniu, lecz także zakrzepom czy miażdżycy. Dlaczego? W przypadku zakrzepów chodzi o zawartość witaminy E, dzięki której płytki krwi się nie sklejają, z kolei przy zapobieganiu miażdżycy jest to wynik obniżenia poziomu złego cholesterolu, o którym mowa powyżej.

Z kolei witamina E, którą także znajdziemy w orzechach laskowych, jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych – ich spożywanie pomaga więc w poprawie płodności i potencji.

Kto nie powinien jeść orzechów laskowych?

Orzechy mogą być silnym alergenem i nie inaczej jest w przypadku orzechów laskowych. W przypadku jakichkolwiek objawów alergii, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Nie są też one dobrym wyborem dla osób, które są na diecie lekkostrawnej, na przykład przy zapaleniu trzustki.