Zęby są bardzo unerwione, a ból, który związany jest ze stanem zapalnym potrafi mocno dawać się we znaki. Poznaj kilka sprawdzonych metod, które pomogą ci załagodzić kłujące lub pulsujące uczucie zanim z pomocą przyjdzie dentysta.

Bolący ząb? Sięgnij po babcine sposoby

Nasze babcie bardzo często nie miały szybkiego dostępu do dentysty. Jak zatem w tamtych czasach radzono sobie kiedy kogoś dopadł ból zęba? Starsze pokolenia ratowały się tym, co było pod ręką. Dolegliwości bólowe w wielu przypadkach próbowano niwelować naturalnymi składnikami, które miały działanie bakteriobójcze i antyseptyczne.

Reklama

Niektórzy sięgali po obtoczony w soli ząbek czosnku, żuli goździki lub plastry imbiru, a inni przykładali do pulsującego miejsca plasterki surowego ziemniaka. Próbowano także ściągającej mieszanki z octu i sody oczyszczonej. Nakładano ją patyczkiem na bolący ząb na noc, aby zmniejszyć stan zapalny i opuchliznę na dziąśle.

Reklama

Zimne okłady na bolący ząb

W ukojeniu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych mogą pomóc zimne okłady. Wykorzystaj do tego np. żelowe kompresy albo kostki lodu owinięte ściereczką. Chłód przyniesie ulgę i pomoże zmniejszyć toczący się stan zapalny.

Płukanki antyseptyczne na stan zapalny

Sposobem, który ma udowodnione działanie, jest użycie naturalnych ziół i przygotowanie z nich płukanki. Pomóc mogą np. szałwia i rumianek o właściwościach bakteriobójczych. Zalej zioła wrzątkiem, poczekaj, aż napar przestygnie, a następnie wypłucz nim zęby. Powtarzaj tę czynność jak najczęściej, aby zioła złagodziły ból.

Jeżeli ból zęba mocno daje ci się mocno we znaki sięgnij po olejki eteryczne albo jodynę. Rozpuść kilka kropli w szklance wody i płucz jamę ustną kilka razy dziennie. Możesz także namoczyć w wymienionych specyfikach gazik lub niewielką ilość waty i nałożyć taki kompres na dziąsło lub ząb.

Uciskanie punktów na dłoniach lub stopach

Najdziwniejszym sposobem na ból zęba jest… akupresura. Według medycyny chińskiej wystarczy uciskać kilka kluczowych miejsc na ciele, aby zmniejszyć odczucia bólowe. W przypadku bólu zęba spróbuj przez dwie minuty mocno masować punkt między kciukiem a palcem wskazującym. Powinno to przynieść chwilową ulgę.

Domowa metody na bolący ząb – aspiryna

Gdy boli ząb popularnym sposobem jest użycie aspiryny. Rozpuść ją w przegotowanej, ciepłej wodzie jednak jej nie wypijaj. Wypłucz takim roztworem jamę ustną lub nasącz w nim wacik i przyłóż do źródła bólu. Aspiryna zadziała przeciwbólowo i sprawi, że nieprzyjemne kłucie w dziąśle przestanie ci doskwierać.

Pamiętaj, że wymienione sposoby mogą przynieść tylko chwilową ulgę. Najlepiej skonsultuj się z dentystą, który pomoże rozwiązać problem z bolącymi dziąsłami lub zębem. Na co dzień dbaj także o higienę jamy ustnej, szczotkuj zęby rano i wieczorem, używaj nici dentystycznej i odkażających płynów, aby działać profilaktycznie i nie doprowadzić do zapalenia w jamie ustnej.