Wysoki poziom cholesterolu to wysokie ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu. Grozi też kamicą żółciową, zapaleniem trzustki, a nawet zaburzeniami neurologicznymi, jak parkinson i alzheimer.
Jeśli mamy problem z cholesterolem, trzeba regularnie badać jego poziom. Oprócz terapii zaleconej przez lekarza i modyfikacji stylu życia (zdrowa dieta, jak najmniej stresu, codzienna aktywność fizyczna), warto korzystać z mocy ziół.
Zioła, które pomogą obniżyć poziom cholesterolu
Usprawnią pracę wątroby, co skutkuje korzystnymi procesami lipidowymi.
- Ostropest plamisty – wspomaga pracę wątroby, regeneruje jej komórki, usprawnia trawienie, dzięki czemu więcej cholesterolu może zostać wydalone z organizmu. Ale osoby z poważnymi zaburzeniami funkcjonowania wątroby przyjmujące statyny powinny dopytać lekarza, czy mogą stosować leki i ostropest jednocześnie. Zawarte w ostropeście plamistym flawonoglikany wpływają hamująco na enzymy wątrobowe, co może kłócić się z działaniem niektórych leków, a nawet działać niekorzystnie na wątrobę.
- Siemię lniane – nasiona lnu mogą być traktowane jako zioło. To jedno z najbogatszych roślinnych źródeł kwasów omega-3. Wspomagają trawienie, wymiatając cholesterol z jelit. Zawierają ponadto sterole zmniejszające stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Najlepiej kupić całe ziarna lnu i zmielić porcję każdorazowo przed zażyciem. Zmielone ziarna pod wpływem światła, powietrza i wysokiej temperatury podlegają niekorzystnemu utlenianiu. Ulega mu również olej, więc trzeba go przechowywać w ciemnej butelce, najlepiej w lodówce.
- Babka płesznik – zmniejsza ilość złego cholesterolu LDL, a zwiększa dobrego HDL.
- Aloes – jest bogaty w antyoksydanty chroniące przed miażdżycą. Zawiera alkaloidy, antrachinony, antrony, chromony, kumaryny, flawonoidy czy fitosterole. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwdemencyjne i wspomagające proces trawienia
- Karczoch zwyczajny – bogaty w cynarynę, która wspomaga funkcjonowanie wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze, co zwiększa wydalanie cholesterolu z żółcią. Działa ochronnie na hepatocyty, czyli komórki wątroby. Poza tym, zawarte w nim polifenole działają antyoksydacyjnie, co wpływa na zahamowanie rozwoju miażdżycy.