Codzienne picie gorącej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę, która może prowadzić do całkowitej ślepoty – wynika z badania zamieszczonego w magazynie naukowym „British Journal of Ophthalmology” (http://bjo.bmj.com/content/early/2017/11/25/bjophthalmol-2017-310924.info), na jakie powołuje się pap.pl (http://www.pap.pl/aktualnosci/zdrowie/news,1216615,filizanka-goracej-herbaty-dziennie-moze-chronic-przed-jaskra.html).

Reklama

- Herbata zawiera fitochemikalia i flawonoidy, które ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwkancerogenne, przeciwutleniające i neuroochronne wiążą się z zapobieganiem chorobom układu krwionośnego, nowotworom i cukrzycy – komentują autorzy badania, naukowcy z Brown University i University of California.

Uczeni doszli do tego wniosku po przeanalizowaniu danych dotyczących stanu zdrowia oraz nawyków żywieniowych około 10 tysięcy osób, spośród których ponad 1,5 tysiąca zgodziło się na szczegółowe badania oczu. Okazało się, że u tych, którzy deklarowali codzienne spożycie gorącej herbaty, ryzyko zachorowania na jaskrę było o 74 procent mniejsze, niż u innych.

Amerykańscy naukowcy w artykule opublikowanym na łamach „British Journal of Ophthalmology” wiążą tę zaobserwowaną zależność z wysoką zawartością przeciwutleniaczy, znajdującymi się w herbacie, sugerując jednocześnie, że za rozwój jaskry mogą odpowiadać między innymi procesy wynikające ze starzenia się komórek nerwowych oraz tak zwany stres oksydacyjny, czyli zaburzenie zdolności organizmu do samodzielnej naprawy biologicznych uszkodzeń tkanek.