• Laserowa korekcja wzroku
  36
  Sztuczna inteligencja pomaga wykryć retinopatię cukrzycową, czyli zmiany w siatkówce oka u osób chorych na cukrzycę. Innowacyjny projekt realizowany w Poznaniu jest pierwszym tego typu programem w kraju.
 • OPERACJA ZAĆMY W 3D. NOWOCZESNY SPRZĘT W WARSZAWIE
  2
  Trójwymiarowy obraz z mikroskopu chirurga trafia wprost na ekran. Dzięki temu lekarz może operować o wiele precyzyjniej, a okulistyczne zabiegi stają się łatwiejsze do przeprowadzenia. W piątek za pomocą urządzenia do operowania oczu w 3D przeprowadzono zabieg usunięcia zaćmy w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie. Operował między innymi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik.
 • Oko
  3
  1
  Zapalenie błony naczyniowej oka (ZBNO) jest trzecią przyczyną ślepoty na świecie. W Polsce wielu ludzi traci wzrok z powodu tej choroby, chociaż istnieje terapia powstrzymująca ten proces. Nie ma jej jednak na liście leków refundowanych – poinformowała prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska Małgorzata Pacholec.
 • Dziewczynka u okulisty - dobór okularów
  2
  Szybko się zwiększa liczba krótkowidzów na świecie, obecnie jest ich ponad 1,6 mld, ale w 2020 r. z tą wadą wzroku będzie już 2,5 mld ludzi – ostrzega dr n. med. Anna Maria Ambroziak z Warszawy.
 • Oko
  1
  Elektroniczne implanty czy terapia genowa to wciąż dopiero przyszłość w leczeniu chorób oczu, jednak coraz więcej pacjentów ma dostęp do nowoczesnych leków powstrzymujących utratę wzroku – mówili uczestnicy konferencji, która odbyła się w Warszawie.
 • okulista bada oczy mężczyźnie
  2
  Nieostre kontury, zamglony obraz oraz zaburzone poczucie przestrzeni to typowe objawy astygmatyzmu. W połączeniu z nieostrym, zamglonym widzeniem spowodowanym zaćmą, astygmatyzm może sprawiać, że osoby po 60. r.ż. mogą być bardziej narażone na ryzyko wypadków i urazów. Dlatego warto wiedzieć, że dzięki wprowadzonym 1 lipca 2018 roku zmianom w zasadach finansowania leczenia zaćmy, pacjenci zyskali dużo lepszy dostęp do wewnątrzgałkowych soczewek torycznych, które likwidują problem zaćmy i astygmatyzmu podczas jednego zabiegu.
 • Krople do oczu
  Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu z obrotu jednej serii kropli do oczu Xaloptic. Jak podał w komunikacie, powodem jest zastrzeżenie dotyczące "pojedynczego nieznanego zanieczyszczenia".
 • Badanie wzroku
  6
  Polacy coraz bardziej są świadomi różnego typu zaburzeń widzenia, takich jak zaćma czy jaskra, trzeba jeszcze poprawić wczesne ich wykrywanie i leczenie – powiedzieli eksperci podczas śniadania prasowego w Warszawie.
 • Mężczyzna przeciera oczy
  3
  Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu istotnego zaburzenia widzenia, w tym 36 mln jest niewidomych – przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Wzroku, obchodzonego 11 października.
 • Wizyta u okulisty
  1
  Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów – od dobrego widzenia zależy komfort życia i łatwość wykonywania codziennych czynności. Polacy obawiają się, że pogorszenie wzroku wpłynie negatywnie na jakość ich życia, jednak pomimo tego to tylko czterech na dziesięciu z nich bada wzrok przynajmniej raz w roku. Jedną z najczęstszych przyczyn utraty jakości widzenia lub nawet całkowitej utraty wzroku jest zaćma (katarakta). Powszechność tej choroby spowodowała, że narosło wokół niej oraz sposobów jej leczenia wiele mitów.
 • Oko
  2
  Teogroczna Nagroda Nobla z fizyki nie została przyznana za zgłębianie praw przyrody, ale za opracowanie praktycznej technologii. Zarówno pęseta optyczna, jak i techniki wzmacniania ultrakrótkich impulsów to eleganckie i bardzo użyteczne narzędzia – skomentował fizyk doktor hab. Piotr Wasylczyk. Jak wyjaśnił, technologia ta świetnie nadaje się na przykład w operacjach rogówki. – Jeśli chcemy ciąć oko, nie możemy świecić na nie zwykłym laserem, bo tam się wszystko zagotuje – wskazał.
 • Okulistyka
  1
  1
  Polscy okuliści wykonali najwięcej na świecie zabiegów naprawiania uszkodzonej rogówki z użyciem metody, która wykorzystuje komórki macierzyste pacjenta – mówili eksperci podczas „Jesiennych Warsztatów Okulistycznych 2018” w Jachrance pod Warszawą.
 • Oscary

  Akademia Filmowa wycofuje się z kontrowersyjnej decyzji. Protesty fimowców przyniosły efekt

 • Nicole Scherzinger

  Totalnie HOT! 40-letnia Nicole Scherzinger w sukience, pod którą nie można było założyć bielizny. FOTO

 • Maryla Rodowicz

  Maryla Rodowicz wyprowadzi się z ukochanego domu w Konstancinie? Utrzymanie willi kosztuje fortunę

Zobacz więcej