Sposobów na odchudzanie jest wiele. To różnego rodzaje diety, na czele z tą polegającą na jedzeniu mniejszych ilości, intensywna aktywność fizyczna, można też sięgnąć po wsparcie ze strony farmakologii. Można też nie ograniczać posiłków i jeść przy tym odpowiednie produkty. W przeprowadzonym przez chińskich naukowców badaniu wyszło, że produktami o takich właściwościach mogą być ziemniaki, fasola czy soczewica. Chodzi o konkretny składnik, czyli skrobię oporną.

Reklama

Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Metabolism.

Skrobia oporna pomaga schudnąć

W badaniu wzięło udział 37 osób w wieku od 18 do 55 lat z nadwagą lub otyłością. Przez cały czas mieli zapewnione trzy zbilansowane posiłki dziennie, w wymiarze 25 kalorii na kilogram masy ciała. W pierwszej części, trwającej osiem tygodni, dwa razy dziennie (przed posiłkami) przyjmowali też porcję skrobi opornej zmieszanej z wodą, w sumie 40 g. W kolejnych ośmiu tygodniach dwukrotnie podawano im taką samą ilość zwykłej skrobi. Przez cały czas monitorowano ich różne parametry zdrowotne.

Reklama

Okazało się, że po ośmiu tygodniach stosowania skrobi opornej uczestnicy badań stracili na wadze średnio 2,8 kg. Dodatkowo mieli lepiej wyrównany poziom glukozy we krwi. Przyjmowanie zwykłej skrobi nie miało żadnego wpływu na wagę.

Zbadano też próbki kału uczestników badania. Analiza wykazała, że po przyjmowaniu skrobi opornej w ich jelitach pojawiło się więcej gatunków bakterii. Następnie te bakterie przeszczepiono myszom, wobec których zastosowano dietę wysokotłuszczową. Bakterie również pomogły myszom w redukcji masy ciała.

- Wykazaliśmy, że skrobia oporna może ułatwiać utratę wagi. Jej właściwości są związane ze zmianami w składzie mikroflory jelitowej - powiedział jeden autorów badania, prof. Weiping Jia ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju.

Skrobia oporna - czym jest?

Skrobia oporna to rodzaj błonnika, który nie jest trawiony w jelicie cienkim, ale staje się paliwem dla zdrowych bakterii w dolnych partiach jelit.

Jej najlepszym źródłem są pełnoziarniste zboża i pieczywo, rośliny strączkowe, jak fasola, soczewica, groch, bób, a także kasze, ryż, makarony oraz ziemniaki. Trzeba jednak pamiętać, że skrobia oporna powstaje po ugotowaniu tych produktów, a następnie ostudzeniu. Dlatego jeżeli chcemy w pełni skorzystać z jej właściwości, to należy ugotowany makaron spożyć na zimno, podobnie ma się rzecz z ziemniakami i innymi warzywami.​

"Produkty skrobiowe trawione są przez organizm dopiero po ich ugotowaniu. Proces obróbki technologicznej powoduje żelowanie/kleikowanie skrobi, tzn. pęcznienie jej ziaren pod wpływem wody i temperatury, a następnie rozklejanie. W takiej postaci – tuż po ugotowaniu – wyroby te są najlepiej przyswajane. Po ich wystudzeniu, ochłodzeniu i podczas przechowywania dochodzi do czerstwienia" - wyjaśnia Warszawski Uniwersytet Medyczny na swojej stronie.