Według badaczy z University of Central Florida osoby siedzące przy lustrze wstydzą się jeść duże porcje posiłków oraz zwracają uwagę na jakość jedzenia – jeśli jest niezdrowe, czują dyskomfort. Patrzą na siebie w trakcie jedzenia i na bieżąco oceniają swoje nawyki żywieniowe. W efekcie udaje im się utrzymać wagę ciała w ryzach oraz łatwiej im wytrwać na diecie odchudzającej.

Reklama

Uczeni polecają serwowanie dań na małych talerzach – najlepiej nieatrakcyjnych, a nawet papierowych. Poza tym zachęcają do jedzenie jak największej ilości produktów widelcem zamiast łyżką. Dzięki temu zapobiegamy objadaniu się. Według badaczy warto również rezygnować z kolacji, jeśli wieczorem nie odczuwamy głodu.

Aby dojść do tych wniosków, uczeni zaprosili do badania 185 studentów. Wolontariusze wybierali albo ciasto czekoladowe, albo sałatkę warzywną, a następnie oceniali smak produktów w pokoju z lustrem lub bez luster. Jak się łatwo domyślić, studenci, którzy jedli ciasto czekoladowe, mówili o deserze, że jest wyśmienity w pokoju bez luster, zaś w tym z lustrami nie rozkoszowali się smakiem słodkości. Natomiast na ocenę sałatki nie wpływała obecność lustra w jadalni.

Wyniki obserwacji zostały opublikowane na łamach „Journal of the Association for Consumer Research”.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>