Na cenzurowanym znalazły się pełnotłuste produkty mleczne - ser żółty, mleko, śmietana, a nawet lody. Jak dowodzą naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie, mężczyźni, którzy lubią mleko i jego przetwory, mogą mieć problemy z płodnością.

Reklama

Wystarczą trzy plasterki sera dziennie, łyżka tłustej śmietany, gałka lodów śmietankowych, szklanka pełnotłustego mleka, a szanse mężczyzn na potomstwo drastycznie się zmniejszają. Tak wynika z analizy jakości spermy panów zajadających się produktami mlecznymi oraz panów, którzy od takich produktów stronią.

Pod lupą naukowców znalazło się 189 wolontariuszy w wieku 19-25 lat. Żaden nie miał nadwagi i każdy mógł pochwalić się świetną formą fizyczną, bo trenował przynajmniej 2,5 godziny tygodniowo. Panowie oddawali spermę do analizy oraz wypełniali szczegółowe kwestionariusze dotyczące codziennej diety.

Według uczonych, płodność mężczyzn maleje pod wpływem kobiecych hormonów - estrogenów - które znajdują się w mleku krowim.


Naukowcy przedstawili wyniki swoich badań na dorocznej konferencji American Society for Reproductive Medicine w San Diego. Omawia je dziennik "Daily Mail".


Już pojawiły się głosy sprzeciwu. Ekspert od płodności, dr Allan Pacey z University of Sheffield and Chairman of the British Fertility Society, przyznał, że mężczyźni starający się o potomstwo nie powinni rezygnować z nabiału wyłącznie na podstawie tego opracowania.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu