Już nie dieta tysiąca kalorii, nie dieta niemowlęca (baby food diet), nie rutynowo stosowane lewatywy; teraz hitem wśród Amerykanek jest dieta nazywana „K-E Diet”. Stosują ją tysiące pań, które zamierzają stanąć na ślubnym kobiercu.

Reklama

Czytaj także: BMI cię okłamuje. Choć jest w normie, możesz być otyły >>>

Na czym polega dieta panien młodych? To wykluczenie z jadłospisu węglowodanów, a jedynie spożywanie białek, tłuszczów i wody. Ale spożywanie bardzo specyficzne. Te substancje odżywcze wprowadzane są bowiem do organizmu za pomocą specjalnej sondy.

Dieta, jak tłumaczy jej twórca dr Oliver Di Pietro, ma na celu wywołanie u pacjentki tzw. stanu ketozy, w którym organizm, jako źródła energii używa wyłącznie własnych tłuszczów zapasowych.

Aby ciszyć się piękną sylwetka, panie przez 10 dni otrzymują przez sondę wprowadzoną do nosa pokarmy o wartości energetycznej 800 kalorii. Dozowaniem „posiłków” zajmuje się specjalny komputerek, który na czas kuracji kobieta ma cały czas przy sobie.

Według twórcy diety, panie ją stosujące tracą na wadze w ciągu 10 dni średnio 10 kilogramów! Pacjenci tracą około kilograma dziennie, w przypadku niemal 100 tys. pacjentów z Europy, którzy skorzystali z tej diety, praktycznie każdy z nich stracił 10 kilogramów w ciągu 10 dni. To jest bezbolesna kuracja - przekonuje dr Di Pietro. Po jej zakończeniu należy stosować dietę niskowęglowodanową, aby podtrzymać dalszy proces utraty wagi - dodaje.

Dieta okupiona jest jednak poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Oprócz nieświeżego oddechu, senności i braku energii, osoby na diecie K-E Diet doświadczają problemów z nerkami. Dietetyk Suzy Weems z amerykańskiego Baylor University ostrzega, że dieta może powodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Dieta zdaje się być bardzo niebezpieczna, biorąc pod uwagę chociażby zagrożenie infekcją. Nie rozumiem również podejmowania takiego ryzyka tylko po to, aby jednego dnia wyglądać pięknie - komentuje Suzy Weems.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>