Kiedy chcemy wypić coś zdrowego, zwykle sięgamy po sok. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że to kiepski wybór, zwłaszcza jeśli dbamy o linię. Dowodzą tego wyniki badań naukowców z Glasgow University, którzy ponad dwóm tysiącom Brytyjczyków zadali pytanie, ile cukru znajduje się w popularnych napojach. Respondenci zawyżali słodkość napojów gazowanych i koktajli oraz zaniżali ilość cukru znajdującą się w sokach.

Reklama

Jak donosi serwis BBC News, soki mają zdecydowanie za dużo cukru, by można było o nich mówić, że są „zdrowe”. Ostrzegają, że pijąc je, dostarczamy organizmowi sporą część dziennej dawki kalorii. Napoje mogą więc być równie szkodliwe dla organizmu jak produkty stałe. Picie gotowych soków może być czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia, chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy i otyłości.

To prawda, o czym zapewnia British Soft Drinks Association, ilość cukru oraz kalorii zawartych w soku nie jest tajemnicą, bo te informacje znajdują się na opakowaniu napoju. Tyle że konsumenci przekonani o prozdrowotnych właściwościach soku nie zwracają uwagi na ich kaloryczność.

A powinni. Wolontariusze zdradzali, jakie napoje bezalkoholowe piją w ciągu tygodnia. Okazało się, że soki dostarczały im dziennie nawet 450 kcal, co stanowi jedną czwartą dziennego limitu dla kobiet oraz jedną piątą dla mężczyzn. Przykładowo sok z granatów może zawierać nawet 18 łyżeczek cukru.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>