W najnowszej książce zatytułowanej "Smart Chefs Stay Slim" ("Mądrzy szefowie kuchni pozostają szczupli") słynni kucharze zdradzają nie sekrety swojej kuchni, a diety, która pozawala im uniknąć niepohamowanego łakomstwa. W książce napisanej przez Allison Adato, każdy czytelnik znajdzie odpowiedź na pytanie jak ciszyć się dobrą kuchnią, nie tracąc przy tym szczupłej talii.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Naomi Pomeroy, właścicielka restauracji Beast, podkreśla zasadność znanej od wieków metody, że nie należy omijać śniadań. Jednak w porannym dogadzaniu swojemu podniebieniu stara się zachować umiar. Dzień zaczynam od pełnoziarnistego tosta z herbatą.

Autorka książki zauważa również, że wielu szefów kuchni na śniadanie zjada warzywa albo zamawia w restauracjach przekąski.

Mistrzowie kuchni nie stronią również od sportu. Jazda na rowerze, wspinaczka, piesze wycieczki, pływanie czy joga to metody na zachowanie szczupłej sylwetki, które wymienia Cat Cora. Słynna szefowa kuchni wychodzi z założenia, że jesteś tym, co jesz, dlatego na jej stole królują grillowane ryby i chude mięso z dodatkiem warzyw. Do takiej diety zachęca również swoje dzieci.

Mimo różnych diet i sposobów na szczupłą sylwetkę wszyscy kucharze podkreślają jednogłośnie, że jedzenie nie może wywoływać wyrzutów sumienia. W końcu jedzenie to coś, co kochają. I może tu kryje się sekret ich diety?

To niepojęte, żeby czuć się winnym z powodu jedzenia - przyznaje kucharz Eric Ripert. Od najmłodszych lat uczono mnie żeby jeść dobrze i sięgać jedynie po dobre produkty - dodaje.