Mowa o witaminie D – witaminie słońca, której tak bardzo brakuje naszym organizmom w te krótkie i szare dni. Wiadomo, że jej niedobór może mieć zły wpływ na serce, ale teraz naukowcy ustalili, że jej nadmiar jest równie szkodliwy. U osób, które przesadzały z dawkami witaminy D, lekarze stwierdzali przyspieszone bicie serca oraz arytmię – co może prowadzić nawet do zawału.

Reklama

Pacjenci ze stwierdzoną arytmią powinny koniecznie sprawdzić poziom witaminy D we krwi – apeluje doktor Jared Bunch z Intermountain Medical Center w mieście Murray w stanie Utah, współautor badań na temat wpływu witaminy D na organizm. Lekarze doszli do tych wniosków po przeanalizowaniu danych 132 tysięcy pacjentów swojej kliniki.

Jak wynika z tych badań, nadużywanie witaminy D podnosi 2,5 raza ryzyko wystąpienia ataku serca.

Zdaniem doktora Buncha ludzie nieświadomie przedawkowują witaminę D, zażywając suplementy diety. Szczególnie jesienią i zimą. Dlatego radzi, by trzymać się zaleceń producentów preparatów co do sposobu dawkowania i w miarę możliwości zastępować sztuczną witaminę D jej naturalną wersją. Wystarczy włączyć do diety więcej potraw rybnych.

W witaminę D obfituje na przykład mięso tuńczyka oraz łososia.