Eliksir młodości – to zdaniem uczonych zajmujących się wpływem granatów na organizm najlepsza nazwa dla soku z tych owoców. Hiszpańscy naukowcy z laboratorium firmy ProbelteBio mają dowody na to, że granaty spowalniają proces starzenia się komórek. Ale nie tylko.

Reklama

Dobroczynne działanie tych egzotycznych owoców pokazał prosty eksperyment. Uczeni podawali 60 ochotnikom, przez miesiąc, wyciąg z granatów – w formie kapsułek. Druga grupa uczestników badania dostawała placebo. Naukowcy bardzo dokładnie przeanalizowali aktywność chemiczną organizmów ochotników. I tu niespodzianka.

Okazało się, że wśród osób zażywających pigułki z granatów zaobserwowano wyraźny wpływ antyoksydantów zawartych w owocach na wolne rodniki przyspieszające niszczenie komórek – donosi brytyjski dziennik „Daily Mail”. Mówiąc ogólnie, ich komórki starzały się wolniej, były bardziej wytrzymałe na uszkodzenia, poprawiła się również praca ich nerek, wątroby, mózgu, serca, a nawet mięśni.

Co więcej, osoby wspomagane granatami radziły sobie lepiej ze stresem, cieszyły się lepszym samopoczuciem oraz przyznawały, że polepszeniu uległy również ich relacje seksualne z partnerem.

Reklama

„Jesteśmy bardzo podekscytowani wynikami tych badań. Pokazują, że regularne spożywanie owocu granatu może spowalniać utlenianie DNA" – wyjaśnia doktor Sergio Streitenberger, autor badań.

Skoro granaty to prawdziwe bomby zdrowia, warto czym prędzej włączyć te smaczne owoce do diety. Akurat mamy na nie sezon...

Zobacz także: Brak seksu? To zwiastun chorób... >>>

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>