Naukowcy prowadzą badania nad długowiecznością. Wskazali roczniki, które mogą pobić rekord
Zespół naukowców z University of Georgia pod kierownictwem prof. Davida McCarthy'ego prowadzi badania nad długowiecznością i możliwością wydłużania ludzkiego życia. Z wyników przeprowadzonych analiz wynika, że osoby urodzone w latach 1910-1950 mają szansę osiągać rekordową długość życia, która do tej pory nie była dostępna dla ludzi. Prof. McCarthy'ego przewiduje, że tzw. Gompertzański Maksymalny Wiek (GMA), osób urodzonych w latach 1910-1950 może wzrosnąć nawet o 10 lat.
Osiąganiu rekordowej długości życia ma sprzyjać rozwój medycyny oraz poprawa jakości życia, co w konsekwencji może prowadzić do skuteczniejszej profilaktyki oraz leczenia chorób cywilizacyjnych. Już obecnie obserwuje się trend wydłużania długości życia ludzi, a kolejne lata mają przynieść dalsze korzyści.
Rekordy w długości życia
Rekord świata w długości życia przypisuje się kobiecie, Jeanne Calment z Francji, która miała żyć 122 lata (zmarła 1997 roku). Jednak niektóre źródła podają, że jej wiek nie został dostatecznie udokumentowany. Najdłużej żyjącym mężczyzną był Jiroemon Kimura z Japonii, który dożył 116 lat (zmarł w 2013 roku).