Podrabiany Ozempic - kilka osób w szpitalu

Kilka osób trafiło do szpitala w Austrii po przyjęciu sfałszowanego leku Ozempic - poinformował Reuters. Wg komunikatu tamtejszego Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia (BASG ) u chorych pojawiła się hipoglikemia (gwałtowny spadek glukozy we krwi) i drgawki, czyli poważne skutki uboczne uboczne wskazujące, że produkt zawierał insulinę zamiast aktywnego składnika leku Ozempic - semaglutydu. BASG nie podał dokładnej liczby pacjentów hospitalizowanych z tego powodu, ani stopnia ciężkości skutków ubocznych.

Reklama

Austriackie służby wywiadowcze poinformowały, że podejrzana partia leku prawdopodobnie pochodziła z innego źródła niż apteki i podrabiane egzemplarze mogą nadal znajdować się w obiegu.

W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzegła, że na rynku pojawiły się wstrzykiwacze zawierające podróbkę leku Ozemppic. Producent preparatu - Novo Nordisk - poinformował o gwałtownym wzroście liczby podrabianych wersji tego środka dostępnych w Internecie, dotyczy to także innego leku na odchudzanie zawierającego semaglutyd - Wegovy.

Podróbki także w Polsce

O podróbkach leku Ozempic informuje także Główny Inspektor Farmaceutyczny. Niedawno wycofał z obrotu na terenie Polski kilka partii leku. Powodem było sfałszowanie tego produktu. "Fakt jego sfałszowania stanowi bowiem bezpośrednie i realne zagrożenia dla zdrowia, a potencjalnie również dla życia, pacjentów, którzy mogli by ten lek zastosować" - wyjaśniał GIF.

Urząd na swoich stronach informuje, jak odróżnić sfałszowany produkt od oryginalnego.

Czym jest Ozempic?

Ozempic, podobnie jak Wegowy, to lek pierwotnie wskazany do leczenia cukrzycy typu 2. Substancją czynną jest semaglutyd. Jednak ze względu na świetne efekty w leczeniu otyłości stał się ogromnie popularny w Europie.

Został zatwierdzony do użytku przez EMA w ubiegłym roku, jednak podaż nie nadążą za popytem. Stąd, jak widać, coraz częstsze przypadki wykrycia podrabianych produktów.