Kolejny lek na otyłość zatwierdzony

Amerykańskie i brytyjskie organy regulacyjne dopuściły do obrotu lek o nazwie Zepbound, produkowany przez firmę Eli Lilly - pisze Reuters. To kolejny po Ozempiku i Wegovy specyfik, który może się pochwalić rewelacyjnymi efektami w zwalczaniu otyłości.

Jak szacują autorzy artykułu, rynek najskuteczniejszych leków pomagających schudnąć (to m.in. Ozempic i Wegovy produkowane przez Novo Nordisk oraz Trulicity i Mounjaro firmy Eli Lilly) pod koniec dekady ma osiągnąć wartość 100 mld dolarów.

Reklama
Reklama

Ozempic i Wegovy nie tylko pozwoliły pacjentom poważnie schudnąć, ale także wpłynęły na rynek spożywczy. Osoby stosujące te leki rzadziej sięgają po fast foody i słodkie napoje, częściej zwracając się ku zdrowej żywności. Zmianę odczuli także producenci urządzeń stosowanych do pomiaru masy ciała i sprzętu bariatrycznego, a także część branży medycznej zajmująca się cukrzycą i bezdechem sennym.

Co więcej, opublikowane niedawno przez Novo Nordisk badania wykazały, że ich lek znacznie też zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru u osób otyłych i z nadwagą. Najnowsze dane dotyczące wpływu leku na choroby kardiometaboliczne firma ma przedstawić na kongresie American Heart Association w ten weekend.

Najlepiej sprzedający się lek wszech czasów

Zepbound ma być dostępny w sprzedaży w USA w przyszłym roku. Analityk rynku Damien Conover w rozmowie z Reutersem mówi, że może się stać "jednym z najlepiej sprzedających się leków wszech czasów”.

Zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i Wielkiej Brytanii będzie mógł być stosowany przez osoby dorosłe, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi co najmniej 30 lub 27 lub więcej, jeśli pacjent ma również inne schorzenia wynikające z nadwagi lub otyłości, jak cukrzyca czy choroby serca.

Reklama

Akcje producenta leku - Eli Lilly - wzrosły w bieżącym roku o 67 proc. Było to jeszcze przed decyzją o jego zatwierdzeniu. W dzień decyzji wartość urosła o kolejne 3 proc. Firma jest najcenniejszą ze wszystkich z branży opieki zdrowotnej notowanych na światowych giełdach.

Wysoka cena leków

Popyt na leki na odchudzanie jest ogromny, jednak poważną barierą - poza ograniczoną podażą - jest cena. Zepbound, zgodnie za informacjami producenta, ma kosztować w USA ponad tysiąc dolarów miesięcznie. Cena leku Wegowy wynosi 1349 dol. To jednak ceny wyjściowe.

Conover podkreśla, że cena ostateczna zależy od negocjacji ze stroną farmaceutyczną. Wegowy kosztuje w aptekach w USA między 700 a 900 dolarów. W Polsce, w zależności od dawki, cena wynosi od 1100 do 2100 zł za opakowanie.

Jak działają leki na odchudzanie

Leki takie jak Ozempic (zawierający środek czynny semaglutyd) czy Mounjaro (środkiem czynnym jest tyrzepatyd) pierwotnie były stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2. W leczeniu otyłości były przepisywane przez lekarzy off-label, czyli poza wskazaniem. Wegovy (zawierający semaglutyd) już jest zarejestrowany jako specyfik do leczenia otyłości.

Leki na odchudzanie to analogi inkretynów, hormonów jelitowych zwiększających poposiłkowe wydzielanie insuliny. Inkretynami są glukozozależny peptyd insulinotropowy (GIP), wytwarzany przez komórki K w obrębie jelita cienkiego oraz glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1), wytwarzany przez komórki L dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Semaglutyd i tyrzepatyd są analogami GLP-1.

Jak informuje producent leku Wegovy, "działa on poprzez wpływ na docelowe receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu oraz napadów głodu. Może to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego pokarmu i zmniejszeniu masy ciała".