Stwardnienie rozsiane to choroba centralnego ośrodka nerwowego, która dotyka kobiet 2-3 częściej niż mężczyzn. Większość cierpiących na nią osób pierwsze objawy - drętwienie mięśni, paraliż kończyn, pogorszenie wzroku - dostrzega u siebie między 20. a 40. rokiem życia. Choć są leki, które pomagają łagodzić objawy i pozwalają wieść w miarę normalne życie, na tę chnie ma lekarstwa.

Reklama

Toczeń to choroba autoimmunologiczna. Układ odpornościowy mylnie atakuje zdrowe tkanki, prowadząc do zniszczenia organów wewnętrznych, stawów, skóry. Objawy zmieniają się, przez co choroba jest trudna do zidentyfikowania. Najpowszechniejsze z nich to: bóle głowy, utrata włosów, wycieńczenie, obrzęk stawów, rąk, nóg, oczu. Nie wiadomo, co wywołuje chorobę, nie ma jednak wątpliwości, że zapadają na nią głównie kobiety - 9 na 10 chorych z toczniem to właśnie panie. Niejednoznaczność objawów sprawia, że choroba jest często diagnozowana po wielu latach, kiedy zdąży ona wywołać już poważne problemy np. z nerkami.

Zespół przewlekłego zmęczenia to schorzenie, którego objawem jest przede wszystkim wycieńczenie niemijające nawet po długim odpoczynku i np. leżeniu w łóżku. Inne objawy to: bezsenność, problemy z pamięcią, bóle mięśni. Chorzy mają problem z wykonaniem nawet najprostszych czynności. ZPZ cztery razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Depresja, choć jako diagnoza jest zdecydowanie nadużywana, jest coraz poważniejszym problemem zdrowotnym. Według danych Kliniki Mayo, kobiety cierpią na nią dwa razy częściej niż mężczyźni. Trudno jest jednoznacznie wskazać, dlaczego tak się dzieje. Faktem jest jednak, że pomiędzy rozpoczęciem cyklu menstruacji, urodzeniem dziecka, a menopauzą kobiety wielokrotnie przechodzą intensywne burze hormonalne. Istotny jest również fakt, że kobiety żyją dłużej, a w końcowych latach życia częściej pojawia się w ich życiu pustka i samotność, która sprzyja chorobie.

Reklama

Celiakia to choroba polegająca na nietolerancji glutenu przez organizm. Z badań wynika, że 60 do 70 procent chorych to kobiety. Objawy świadczące o celiakii to: bóle brzucha, wzdęcia, biegunka i utrata masy ciała. Ale u kobiet cierpiących na tę chorobę ma negatywny wpływ również na płodność.

Zespół jelita drażliwego daje się we znaki bólem brzucha, wzdęciami, gazami, biegunką lub przeciwnie zaparciami. Co roku lekarze w Stanach Zjednoczonych przyjmują 3,5 miliona chorych skarżących się na takie dolegliwości. 65 procent z nich to kobiety. Podejrzewa się, że winne tego są hormony, tym bardziej, że objawy u kobiet nasilają się w zależności od cyklu miesiączkowego.

Choroby weneryczne nie tylko częściej dotykają kobiety, ale też są dla nich groźniejsze w skutkach. Powód jest prosty - powierzchnia, poprzez którą bakterie i wirusy mogą się dostawać do organizmu, jest u kobiet znacznie większa. Do tego trudniej jest im rozpoznać objawy. Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowanie częściej niż mężczyźni są skłonne udać się z problemami do lekarza.